V době probíhajících obchodních válek mezi obřími státními subjekty se stávají i jinak velké korporace jen slámou ve větru, případně pěšci na šachovnici. Přesně to se podle všeho stalo i Xiaomi, kteří byli z čistého nebo v polovině ledna umístěni na jednu z „černých listin“ americké vlády. Šlo sice „jen“ o černou listinu armádní, takže se hned nejednalo o žádná embarga (jako třeba u Huawei), ale i tak šlo o pořádný zásah pro dobré jméno firmy. Všichni zasvěcení v podstatě netušili jaké je vlastně provinění Xiaomi a spekulovalo se o mnoha zásadních možnostech.

Jak známo, tak umístění na černé listiny USA je vyhrazeno pro firmy patřící přímo čínské armádě, případně firmy s nadstandardními vazbami na čínskou vládu a podobně. Nic takového se v celé jejich historii o firmě neproslýchalo a proto šlo o velké překvapení. Novináři z Wall Street Journal dnes ale přišli s kuriózním a zcela absurdním důvodem celé situace. Podle jejich informací za vším stojí ocenění, které nedávno šéf Xiaomi Lei Jun obdržel. Cena pro „Výjimečného budovatele čínského socialismu“ sice zní dostatečně propagandisticky a pompézně, ale jako důvod pro zařazení firmy na černou listinu asi u logicky smýšlejících jedinců nepochodí.

Xiaomi si samozřejmě něco podobného nenechali líbit a obratem napadly vše u amerických soudů a jednoznačně potvrdili snahu o očištění svého jména. Podle jejich slov vždy dodržovali všechny legální rámce. včetně toho amerického, a úřady tak údajně nemají jediný důkaz o jakékoli nekalosti. To ale nezabránilo pádu akcií firmy a cynik tak ne zrovna poprvé začne přemýšlet o nakloněné rovině v obchodní válce s využitím státních represí proti soukromým firmám.