Pokud patříte mezi nešťastníky, co se v posledních měsících snaží postavit nový počítač či pořídit novou generaci herních konzolí, tak vás asi dnešní článek nepřekvapí. Napříč technologickými odvětvími totiž začíná být naprostý nedostatek čipů skoro na všechno a dodávky začínají váznout. Taková loni v listopadu představená PS5 je pro drtivou většinu zájemců jen snem, nemluvě o v podstatě celé současné generaci grafických karet. A u těch dostupných ceny šplhají do zcela absurdních výšin. Podle vyjádření Xiaomi nás možná něco podobného nemine ani u telefonů.

Je totiž v podstatě malým zázrakem, že jsme nedostatek čipů nepocítili právě i v dodávkách telefonů. Ale příští týdny a měsíce asi tak růžové nebudou, protože o limitaci výrobních kapacit třeba Snapdragonů 888 a Snapdragonů 870 si štěbetají i vrabci na střechách. Šéf Redmi Lu Weibing tak například na tiskové konferenci u příležitosti vydání Redmi K40 zrovna nehýřil optimismem. Podle jeho slov nemůže fanouškům slíbit, že letos bude dostatek novinkových modulů úplně pro všechny jako v minulosti. A s tímto názorem rozhodně není sám.

Stejně tak například vysocí představitelé Realme potvrdili nedostatek čipů, ale nejde zdaleka jen o procesory samotné. Třeba takové CSR Bluetooth audio čipy od Qualcommu jsou zcela nedostupné a firma prodloužila termíny jejich dodávek pro nové zájemce na neskutečných 33 týdnů. A situace je bídná i ohledně čipů starajících se o napájení a spousty dalších. Možná tak vstupujeme i na mobilním trhu do „doby temna“, kdy budou špičkové novinky dlouho nedostupné. A nárůst překupníků a „veksláckých“ typů už můžeme vidět v podstatě už dnes…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.