Čas letí, protože už je to opravdu skoro rok od představení zatím posledního ohebného modelu Huawei, Mate Xs. Dnes jsme se ale od čínského giganta dočkali plnohodnotného pokračování jejich ohebné série a Mate X2 si bude bezesporu nárokovat titul krále své kategorie. A pravděpodobně nebude daleko od pravdy, protože se může pochlubit parádními specifikacemi. To i včetně dříve lehce opomíjených fotoaparátů, ale to s sebou nese i extrémně vysokou cenovku. Navíc bude telefon podle všeho dostupný jen na mateřském čínském trhu. Ale vypadá vskutku luxusně.

Pro začátek musíme zmínit velmi pevné tělo telefonu z kombinace oceli a uhlíkových vláken, ale Huawei jsou hrdí zejména na novou technologii zavíracího pantu. Tento vícerozměrný pant (multi-dimensional hinge) totiž úrostřednictvím vícerozměrného zajišťovacího mechanismu vytváří závěs dutinu podobnou kapce vody pro uložení displeje, když je zařízení složené. To ho umožňuje dokonale složit s téměř nepostřehnutelnou mezerou a minimalizuje záhyb na vnější obrazovce, když je zařízení rozloženo. Zároveň tak zabraňuje vniknutí prachu a nečistot. Za zmínku stojí i zešikmení obou zavíracích stran telefonu a vyvážení správného úchopu. Taky se na všem údajně pracovalo více než 5 let…

 

Fantastické displeje

Telefon nabídne hned dvojici displejů, přičemž ten vnější je v podstatě plochou menší verzi panelu Mate 40 Pro. Jde tak o 6.45-palcový OLED s oválným „průstřelem“ pro selfie kamerku a rozlišením 2700 x 1160 pixelů a 90 Hz obnovovací frekvencí. Ta pravá paráda ale nastane při rozložení hlavního displeje do impozantní úhlopříčky 8-palců s rozlišením 2480 x 2200 pixelů a také 90 Hz obnovovací frekvencí. Jedinou drobnou vadou na kráse je pak „jen“ 180 Hz samplovací dotykové frekvence (externí displej má 240 Hz). A Huawei také výrazně vylepšil možnosti zobrazení a používání více aplikací najednou na velkém displeji.

Mate X2

Nekompromisní výbava

Výkonu je dostatek díky procesor Kirin 9000 spolu s 8 GB RAM a 256 GB či 512 GB vnitřní paměti. Kapacita baterie je slušných 4500 mAh a telefon zvládne 55W rychlo-nabíjení. Kvůli konstrukci ale nepodporuje nabíjení bezdrátové. Na druhou stranu dostanete třeba čtečku otisků prstů na boku přístroje, stereo reproduktory, NFC čip, IR senzor, Bluetooth 5.2, USB Type-C 3.1 GEN1 a spoustu dalšího. Systémem je pak EMUI 11 založené na Androidu 10, ale v dubnu přijde upgrade na HarmonyOS. Překvapením je ale absence podpory stylusu, což výrazně odlišuje od konkurence ze Samsungu.

Mate X2

Špičkové fotoaparáty

Úžasná je ale foto výbava s puncem LEICA, na které se opravdu nešetřilo. Hlavním senzorem je 50 Mpx RYYB s f/1.9 a OIS, který doplní 16 Mpx f/2.2 ultra-wide, 12 Mpx f/2.4 telefoto s OIS a 8 Mpx RYYB periskopický senzor s f/4.4, OIS a 10x optickým zoomem. Mate X2 ale také umí až 100x digitální zoom a 2.5 cm super makro režim. Selfie kamerka má 16 Mpx, ale v rozloženém stavu asi budete raději fotit hlavním fotoaparátem i pro selfie potřeby, protože využijete externí displej jako hledáček.

Telefone se začne už 25. února prodávat na čínském trhu a na výběr bude ze čtveřice barev včetně třeba modré nebo růžové. Cena je ale zcela brutální a 256GB varianta Huawei Mate X2 přijde na 17.999 juanů, tedy v přepočtu 2785 dolarů. A pokud chcete 512 GB, tak bude ještě hůř, protože 18.999 juanů znamená skok na 2940 dolarů. Tohle je opravdu telefon jen pro vyvolené, ale i tak jde o parádní kousek technologie a pravděpodobně i vládce ve své kategorii.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.