LineageOS patří určitě mezi nejoblíbenější Custom ROM na trhu a jeho popularitě určitě přidává i velmi aktivní vývojářské podhoubí. Takže jsou uživatelé zahrnování poměrně velmi slušným komfortem, včetně přechodů na nejnovější verze Androidu. To s sebou ale bohužel někdy nese i oběti, protože starší modely pak zůstanou „zamrzlé“ na archivnějších verzích, které už pak ani nejsou aktualizovány. A to se přesně přihodilo hned 24 modelům telefonů kvůli oficiálnímu ukončení podpory pro LineageOS založeném na Android 9.

LineageOS 16.0 založený na Android 9 byl poprvé představen v březnu 2019 a dočkal se hned několika zásadních aktualizací a vylepšení. Minulý rok pak nastoupil LineageOS 17.1 s Androidem 10 a velká část zařízení tak byla automaticky updatována. To se ale netýkalo 24 postarších kousků, které byly ponechány na původním systému, ale stále dostávaly záplaty a podporu. Ta ale s kompletním přechodem vývojářského týmu k projektu LineageOS 18.1 na Androidu 11 prostě končí.

Jejich kompletní seznam naleznete třeba ZDE a najdete v něm kousky jako Huawei P20 Pro, Xiaomi Redmi 4X nebo starý dobrý ZUK Z1. Samozřejmě je možné se poohlédnout po neoficiálních Custom ROM, protože i v rámci LineageOS komunity takové pro některé výše zmíněné telefony existují. Případně přejít na jiný systém, eventuálně vyměnit celý mobilní přístroj, protože většina modelů v seznamu jsou už poměrně vousaté kousky.