Rozmach přenosných herních konzolí je neoddiskutovatelným faktem, protože s gamepad nástavcem se v konzoli promění i slušný mobilní telefon. Specializované modely ale stále dominuje a třeba prodeje Nintendo Switch už hezkých pár let trhají všemožné rekordy. Hongkongská firma GPD je expertem právě na herní zařízení a jejich asi nejznámějším „majstrštykem“ je řada herních konzolí GPD Win. Jak už název vypovídá, tak jsou postaveny na platformě Windows a výběr her je tak nepřeberný. A aktuální GPD Win 3 si už neber servítky ani ohledně výkonu.

GPD Win 3 konečně také plně přijímá svoji funkci jako herní konzole se vším všudy a nesnaží se tak tvářit jako kapesní PC. Má tak konečně přímo zabudovaný gamepad rám s dvojicí joysticků, čtveřicí trigger tlačítek a spoustou dalšího. Displej je kompaktní 5.5-palcový s „jen“ 720p HD rozlišením, ale u malé úhlopříčky to zase až tak nevadí. Obrazovka je výsuvná a pod ní se skrývá kompletní klávesnice. Ani porty se nešetřilo, k dispozici je USB Type-C Thunderbolt, jeden klasický USB-A nebo sluchátkový jack.

Uvnitř pak najdeme procesor Core i5-1165G7 Intel 11th Gen (existuje i vyšší Core i7 verze), který doplní 16 GB LPDDR4 4266 MHz RAM a 1 TB NVMe SSD disk. Grafiku obstará velmi povedené GPU Intel Xe, které se nebojí v rozumném rozlišení ani opravdu velmi náročných moderních her. Testy ukazují, že GPD Win 3 zvládne i Cyberpunk 2077 na 30fps. K dispozici je i Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 a případně i slot na microSD kartu. A díky doku je možnost pak vše jednoduše připojit i k větším obrazovkám. Kapacita baterie je neznámá a měla by vydržet na 2-3 hodiny náročného hraní nebo 6-8 hodin toho lehkého.

GPD Win 3 je momentálně prezentována v crowdfundingové kampani na Indiegogo a ceny začínají na poměrně slušných 799 dolarech. Samozřejmě pro většinu uživatelů bude asi stejně lepší si pořídit klasický notebook, ale pro ty pravé herní nadšence by se mohlo jednat o velmi zajímavou volbu.