Před pár dny prosvištěla internetem zpráva o tom, že Xiaomi čerstvě nepodporuje u čínských verzí svých telefonů možnost instalace Google Services (aneb GMS). Tato údajná změna se sice globálních modelů nijak netýkala, ale protože mnozí objednávají čínské verze telefonů, tak jde o velkou nepříjemnost. Xiaomi k celé kauze dnes vydali i oficiální stanovisko a situace je tak mnohem jasnější. Tedy jasnější… Jejich vyjádření si totiž krásně protiřečí a jen podtrhuje typickou „čínskou“ mentalitu nepřiznání chyby.

Oficiální vyjádření ke kauze bylo publikováno na sociální síti Weibo a skládá se ze čtyř samostatných bodů. V tom prvním hlásají, že veškeré publikované informace o blokování instalace GMS pochází pouze od moderátorů neoficiální Xiaomi komunity. Ve druhém pak tyto zprávy označují za fámu a popírají, že by snad něco podobného praktikovali. Bohužel však hned třetí bod uvádí vše na pravou míru, protože hovoří o tom, že GMS mají v Číně jen některé modely a firma do budoucna neplánuje GMS framework poskytovat. Kromě některých speciálně vybraných kousků. Možná.

Čtvrtý bod je pak pro nás všechny asi nejdůležitější, protože znovu opakuje fakt, že globální verze všech telefonů od Xiaomi nebudou nijak dotčeny. To je samozřejmě dobře a my můžeme jen doufat, že nebudou eskalovat současné problémy Xiaomi s některými americkými ministerstvy.