Finská legenda Nokia má ve své dlouhé historii celou řadu ikonických legendárních modelů a v poslední době se snaží některé z nich oživit. Tedy alespoň částečně, protože samozřejmě jde spíše o designovou inspiraci starými kousky, než nějaké přehnané kopírování. Retro styl ale v současnosti letí a třeba zájem o takovou novou Motorolu RAZR to jen potvrzuje. A Nokia by určitě nějaký prodejní hit potřebovala jako sůl, protože se jim momentálně na trhu nijak extra nedaří. Podle posledních zpráv se tak pokusí v brzké době udělat i refresh modelu Nokia 3650.

Nokia 3650 se za legendární nazvat asi nedá, ale ikonická a zapamatovatelná určitě. Telefon byl představen v roce 2003 a šlo o velmi kontroverzní kousek postavený na chytré platformě Symbian Series 60. Designově šlo o velmi extravagantní nápad s kruhovitou klávesnicí, který sice vypadala efektně, ale s efektivitou to už bylo mnohem horší. Nešlo sice prodejně o podobný průšvih jako Nokia N-Gage, ale i tak fanoušci z telefonu zrovna neskákali nadšením. Jde však o velmi specifický design, který se vpálil do mozkových závitů pamětníků, takže refresh do určité míry dává smysl.

 

Podle indicií se ale dá spíše předpokládat, že půjde opět spíše o „hloupější“ telefon postavený na KaiOS, než nějaký opravdu výkonný model hlavních řad. Ostatně Nokia v poslední době sklízí úspěchy právě jen na rozvojových trzích s velmi levnými telefony. A pro opravdovou nostalgii si můžeme jen připomenout specifikace starého modelu. Takový 2.1-palcový TFT displej s rozlišením 176 x 208 pixelů, 104 MHz ARM 9 procesor, 4 MB RAM nebo 850 mAh baterie zní dnes jako kalkulačka. Ale ve své době šlo o velmi „našlapaný“ telefon.