Ztráta přístupu ke službám Google znamenala pro čínský Huawei samozřejmě i ztrátu přístupu k jejich odladěné verzi Androidu. Ten samotný je ale v zásadě open source, takže jim nic nebránilo vyrobit si jeho vlastní verzi. Práce na HarmonyOS započaly v podstatě už před vyhlášením embarga a konečně po více než roce horečného vývoje by systém měl být připravený k nasazení na mobilní telefony. Huawei už také vydal i beta verzi, takže se jí mohli podívat na zoubek i vyhlášení odborníci.

Jedním takovým je i Ron Amadeo ze serveru ArsTechnica, který se o prvních dojmech z testování podělil v poměrně obsáhlém článku. Pokud vládnete jazykem Shakespearovým, tak určitě mohu doporučit k přečtení, protože jde o velmi zajímavé informace. V principu ale potvrdil to, co většina expertů očekávala. Huawei totiž sice prezentuje HarmonyOS jako „kompletně nový“ systém a jeho šéfové v rozhovorech zatvrzele hájili, že se v žádném případě nejedná ani o kopii Androidu, ani iOS. To ale nakonec v podstatě není pravda.

Podle veškerých dojmů z článku je HarmonyOS v podstatě jen odnoží Androidu založené na Androidu 10 a neliší se v zásadě třeba od Amazonského Fire OS. Nadstavba EMUI vypadá naprosto stejně jako na klasickém Androidu a uvnitř pak vše pracuje zcela podle klasických not. Na tom samozřejmě není nic špatného, jen to prostě uvádí do reality tvrdošíjně prosazované teze Huawei o zcela novém přístupu a vlastním novém systému. Uvidíme jak na tom budou jejich vychvalované možnosti jednoduché portu HarmonyOS na další tech zařízení jako televize, auta nebo chytrá zařízení.