Ztráta přístupu ke službám Google znamenala pro čínský Huawei samozřejmě i ztrátu přístupu k jejich odladěné verzi Androidu. Ten samotný je ale v zásadě open source, takže jim nic nebránilo vyrobit si jeho vlastní verzi. Práce na HarmonyOS započaly v podstatě už před vyhlášením embarga a konečně po více než roce horečného vývoje by systém měl být připravený k nasazení na mobilní telefony. Huawei už také vydal i beta verzi, takže se jí mohli podívat na zoubek i vyhlášení odborníci.

Jedním takovým je i Ron Amadeo ze serveru ArsTechnica, který se o prvních dojmech z testování podělil v poměrně obsáhlém článku. Pokud vládnete jazykem Shakespearovým, tak určitě mohu doporučit k přečtení, protože jde o velmi zajímavé informace. V principu ale potvrdil to, co většina expertů očekávala. Huawei totiž sice prezentuje HarmonyOS jako „kompletně nový“ systém a jeho šéfové v rozhovorech zatvrzele hájili, že se v žádném případě nejedná ani o kopii Androidu, ani iOS. To ale nakonec v podstatě není pravda.

Podle veškerých dojmů z článku je HarmonyOS v podstatě jen odnoží Androidu založené na Androidu 10 a neliší se v zásadě třeba od Amazonského Fire OS. Nadstavba EMUI vypadá naprosto stejně jako na klasickém Androidu a uvnitř pak vše pracuje zcela podle klasických not. Na tom samozřejmě není nic špatného, jen to prostě uvádí do reality tvrdošíjně prosazované teze Huawei o zcela novém přístupu a vlastním novém systému. Uvidíme jak na tom budou jejich vychvalované možnosti jednoduché portu HarmonyOS na další tech zařízení jako televize, auta nebo chytrá zařízení.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.