Čínský trh je v mnoha ohledech specifický a jednou ze zvláštností je určitě i zákaz veškerých služeb Google (Google Services) v zemi. Vzhledem k jejich popularitě se to místní sice naučili často obcházet pomocí VPN, ale jde samozřejmě jen o nouzové a často nestabilní řešení. Většina výrobců telefonů se tak ani nenamáhá s podporou GMS (Google Mobile Services) u variant určených pro čínský trh. Xiaomi k nim doposud ale nepatřili a tak i čínští uživatelé měli možnost si GMS manuálně do svých telefonů doinstalovat. To se ale čerstvě mění…

S vydáním a šířením čerstvé aktualizace MIUI 12.5 si totiž začali někteří uživatelé všímat, že na jejich telefony už není možné GMS ani nainstalovat. Na přímý dotaz pak zástupci Xiaomi potvrdili, že opravdu už jejich telefony nebudou tuto možnost poskytovat. Zatím není k dispozici kompletní seznam obětí této nové změny podmínek, ale podle uživatelů jsou mezi nimi i mimo Čínu žádané modely jako Redmi K30 Ultra nebo Redmi 10X 5G. Do budoucna tak lze jen doporučit se vyhnout veškerým přímo čínským verzím telefonů od Xiaomi. Určitě se najde cesta jak vše obejít, ale nebude asi jednoduchá.

Tento krok se nijak nedotýká globálních modelů Xiaomi, ale je těžké se zbavit dojmu, že čínská firma na něco reaguje. Konspirační teoretik by třeba mohl hledat spojitost s jejich zařazením na černou listinu amerického ministerstva obrany, které se nesetkalo zrovna s pochopením. Může ale velmi jednoduše jít jen o v podstatě zcela nesouvisející rozhodnutí, které jen dorovnává ostatní značky na čínském trhu. I tak ale pro všechny fanoušky Xiaomi (a že jich není málo) nic pozitivního, protože ti nejskalnější si klidně čínské verze objednávali.