Jedním z posledních tahů odcházející americké garnitury bylo další vyhrocení obchodní války s Čínou, tentokrát ale s poměrně nečekaným cílem. Za oběť bylo totiž vybráno Xiaomi a obratem umístěno na černou listinu amerického ministerstva obrany. To s sebou sice nenese stejné zásadní restrikce pro nákup zboží nebo technologií jako jiná černá listina (Entity List) na které je Huawei, ale i tak jde o nepříjemnost. Například nutí americké investory, aby se do konce listopadu 2021 zbavili podílů a holdingů v Xiaomi. A nejde o žádné malé ryby, dotklo by se to například i Qualcommu.

Označení Xiaomi za firmu spojenou s čínskou armádou se setkalo s překvapenou reakcí všech zúčastněných, protože pro něj neexistují žádné důkazy. Čínská firma se tak rozhodla proti tomuto rozhodnutí bojovat na soudním poli a zažalovala americkou vládu u oblastního soudu ve Washingtonu. Cílem žaloby jsou ministerstva obrany a financí a v memorandu adresovaném zodpovědným minstrům je postup nazván jako „nezákonný a protiústavní“. Dále pak pokračuje, že by investiční restrikce způsobily firmě značné škody.

Škody jsou zmiňovány i na reputaci a dobrému jménu firmy, protože na spolupráci s čínskou armádou jsou obchodní partneři citliví. Plných 75 % hlasovacích práv v Xiaomi drží spoluzakladatelé Lei Jun a Li Bin, přičemž vlastnictví ani kontrolu nemá žádná osoba či firma spojená s čínskou armádou. Bude zajímavé kauzu sledovat dále, protože zatím není jasné, jaká je pozice a filosofie nové americké vlády směrem k celé obchodní válce s Čínou.