Segment chytrých nositelností je od loňska na vzestupu. Zároveň s tím se snaží výrobci do svých chytrých hodinek přidávat nové funkce. Zejména ty zdravotní. Vzpomeňme na loňský rok a začátek pandemie koronaviru, kdy se poměrně rychle u hodinek nebo i u náramků začala objevovat funkce sledování okysličení krve. Tento monitoring lze poměrně jednoduše zajistit přidáním senzoru SpO2. Ovšem výrobci by chtěli jít dál a přidat i sledování hladiny cukru v krvi. Podle čerstvých informací by právě takovou funkci mohly mít připravované hodinky Samsung Galaxy Watch 4.

Tato informace se nyní objevila na stránkách ET News s tím, že na hodinkách s touto funkcí pracuje jak společnost Samsung, tak i Apple. Tomu ovšem předcházel poměrně dlouhý vývoj a výzkum, který je momentálně v takové fázi, že by se monitoring „krevního cukru“ dal implementovat i do chytrých nositelností. Samsung připravil neinvazní metodu sledování, která je založena na Ramanově spektroskopii, takže senzor glukometru může být uložen uvnitř hodinek. A právě takový senzor by měly dostat hodinky Samsung Galaxy Watch 4 a Galaxy Watch Active3.

Názvy hodinek jsou zatím neoficiální, ale je pravděpodobné, že budou představeny společně ve druhé polovině letošního roku. Hodinky s touto funkcí by jistě mohly být dobrým pomocníkem diabetiků, kteří musí hladinu cukru v krvi sledovat pravidelně odběrem krve z bříška prstu. U hodinek tato nepříjemnost odpadá, protože sledování je založeno na metodě elektromagnetické spektroskopie rozptylu laserového paprsku. Pro měření „krevního cukru“ proto může být použito optického senzoru, na jehož vývoji spolupracoval Samsung s Massachusettským technologickým institutem (MIT).

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.