Dnešek je den opravdu bohatý na novinky z kategorie nových procesorů. Kromě odhalení Snapdragonu 870 od Qualcommu totiž došlo i na tiskovou konferenci rivalů taiwanského MediaTeku. Na ní jsme se dočkali oficiálního představení hned dvojice čipů tohoto výrobce v podobě Dimensity 1200 a Dimensity 1100. MediaTek už dlouho pokukuje po návratu do high-endu, protože zatím jejich nejlepší modely stále patřily spíše do vyšší střední třídy. A podle všeho to novinky jen potvrdí, protože jim k absolutní špičce opět něco málo chybí.

Oba nové čipy v podstatě vychází z aktuálního Dimensity 1000+ a změny jsou evolučně jen poměrně decentní. Zásadní je přechod na 6 nm výrobní proces TSMC, i když na konkurenci s 5 nm je to málo. Výraznější je ale přechod na výkonnější jádra Cortex-A78 v konfiguraci 1+3+4 s jedním extra vysoko taktovaným u Dimensity 1200 nebo klasickou sestavu 4+4 u Dimensity 1100. Malým zklamáním je setrvání u grafiky Mali-G77MP9, která už je dnes prostě překonaná. Setrvání u LPDDR4 a UFS3.1 pamětí pak nevadí, protože nárůst u LPDDR5 je minimální.

NPU čipy pro AI se pravděpodobně moc nezměnily a deklarovaný nárůst výkonu bude asi jen díky přetaktování. Shodné s minulou generací jsou v podstatě i rychlosti 5G sítě a podpora Wi-Fi 6. Novinkou je ale možnost až 168 Hz displejů ve FullHD rozlišení, případně až 200 Mpx hlavní senzor fotoaparátu u Dimensity 1200. O něco dietnější Dimensity 110 se pak musí spokojit „jen“ se 144 Hz pro FullGD displej a maximálně 108 Mpx foto senzor. Kromě toho samozřejmě je k mání i tuna optimalizací a vylepšení, takže určitě půjde o velmi slušné modely pro vyšší střední třídu. Kdo z výrobců telefonů bude první ?

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.