Obchodní válka mezi USA a Čínou neutichá a spíše v poslední době eskaluje. I situace kolem Huawei na chvíli vypadala skoro ustáleně, kdy se zdálo, že embargo nakonec bude platit jen pro produkty spojené s 5G sítěmi. Tedy shodou okolností právě pro kategorii, kde americké firmy zaostávají. Každopádně byly nedávno uděleny licence i velkým žadatelům o dodávky pro Huawei, jako je třeba Intel. To už je ale minulostí, protože jednou z posledních akcí současné americké administrativy je odebrání této licence Intelu a hrozba zamítnutí drtivé většiny dalších žádostí.

Intel a Huawei zatím přímo odmítli oficiální komentář k celé situaci, ale asociace výrobců polovodičů potvrdila plány amerického ministerstva obchody na zamítnutí celé řady exportních licenčních požadavků a minimálně jedno odebrání již poskytnuté licence. Dobře obeznámené zákulisní zdroje pak podle agentury Reuters ukazují přímo na Intel a mimo jiné také na japonského výrobce flash pamětí Kioxia Corp, ještě nedávno známého jako Toshiba Memory Corp. Zajímavá eskalace konfliktu a zatím je těžké odhadnout, jak se k celé situaci postaví nová americká administrativa.

Každopádně se jedná o obrovské peníze pro americké exportní firmy, protože jen momentálně zvažované licence jsou zhruba v objemu kolem 120 miliard dolarů. A zboží za dalších asi 280 miliard na žádosti o licence ještě čeká, takže ztráty jsou opravdu masivní. Není se tak čemu divit, že se nekonzistentní přístup amerického ministerstva obchodu mnohým firmám rozhodně nezamlouvá. Po nedávném těžko pochopitelném umístění Xiaomi na jednu z černých listin tu tak máme další vyhrocení obchodní války dvou supervelmocí.