Tak máme posvěcený další obří nákup pro jednoho z našich technologických oligarchů. Google totiž konečně oficiálně spolkl výrobce chytrých nositelností Fitbit a zaplatil za značku jen lidových 2.1 miliardy dolarů. Transakce dostala definitivní punc od veškerých regulačních úřadů 14. ledna a vše je tak opravdu hotovo. Největší překážka v podobě výhrad anti-monopolního úřadu EU padla, navzdory široce sdílené obavě o další osud uživatelských dat. Ale uživatelé Fitbit se nemusí bát, strýček Google svatosvatě slíbil, že nic nebude zneužívat. A přece mu to věříme, ne ?

Koncese Googlu ve spojitosti s anti-monopolním vyšetřováním jsou ale opravdu nemalé a firma slíbila udržovaní uživatelských dat uživatelů Fitbit zcela mimo ostatních produktů a zájmů firmy. Takže by zdravotní a fitness informace neměly být využity třeba k cíleným reklamám a spoustě dalších šikovných obezliček. EU dále přímo striktně zakazuje Googlu zvýhodňování (nebo spíše znevýhodňování) konkurenčních chytrých zařízení. S telefony Pixel to funguje velmi slušně a bez kontroverzí, takže se třeba snad dočkáme podobného přístupu i u chytrých nositelností.

Fitbit je jedním z největších jmen na poli chytrých hodinek a náramků, i když čistě číselně to tak nevypadá. V prvním pololet9 2020 měla značka tržní podíl jen zhruba 2.4 % a na dominanci Applu (závratných 51.4 %) i rivaly jako Garmin, Huawei nebo Samsung se dívali jen s odstupem. Finanční možnosti Googlu by však mohly značku pořádně nakopnout a bude tak zajímavé sledovat, jak se vše bude vyvíjet v následujících měsících a letech.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.