Dlouhý spor vlády USA a Huawei se stal jednou z hlavních událostí probíhající obchodní války a pro čínskou firmu měl velmi zásadní následky. Záměrná likvidace jejich globálního rozmachu je důsledná a způsobila celému mobilnímu trhu obří ztráty. A včera jsme se z čistého nebe dočkali dalšího extrémně překvapivého tahu, protože byla americkou vládou na černou „armádní“ listinu umístěn i další z čínských gigantů, Xiaomi. Zdůvodnění ministerstva obrany USA opět v zásadě nulové a v případě Xiaomi i výhledově zcela nesmyslné.

Nejedná se sice o embargo listinu (US Entity List), ale i tak je tato černá listina omezující. Tedy hlavně pro americké subjekty, protože jim tento tah zakazuje pořizovat akcie a podíly v daných společnostech a nutnost se veškerých holdingů zbavit do 11.listopadu 2021. Zařazení Xiaomi na tuto listinu překvapilo asi všechny, protože jde o firmu bez jakýchkoli dokumentovaných vazeb na čínskou vládu nebo armádní složky, což byl vždy oficiální důvod v minulosti. Třeba u výrobců dronů DJI nebo čipového výrobce SMIC. Xiaomi tak  nespadá tak do litery použitého zákona amerického ministerstva obrany.

Čínská firma dnes zareagovala oficiálním prohlášením na HongKongské burze, kde jen stručně potvrdila, že čínská armáda nevlastní ve Xiaomi žádný podíl a jde o zcela samostatnou firmu nespadající do jurisdikce amerického NDAA zákona. Dále pak samozřejmě přidali klasickou větu o plném respektování zákonů všech zemí kde působí, ale to asi nepřekvapí. Jednoznačně však také deklarovali, že podniknou odpovídající kroky k ochraně zájmů společnosti a investorů.

Celá kauza samozřejmě poškodila i postavení Xiaomi na burze a akcie dnes velmi výrazně spadly. Uvidíme, jak vše bude pokračovat dále, zejména s brzkou výměnou americké vládnoucí garnitury. Už v případě Huawei bylo více než zřejmé, že za velkohubými bezpečnostními obavami se skrývají spíše ekonomické a politické zájmy USA, přičemž u Xiaomi je to ještě okatější. Tak uvidíme.