Legendární značka BlackBerry v časech své největší slávy neměla konkurenci. V podstatě každý „opravdový“ businessman nebo státní zaměstnanec měl právě jejich telefon. Ikonický design s hardwarovou klávesnicí a extrémní zabezpečení se stalo synonymem této firmy a jejich zlaté časy trvaly poměrně dlouho. Pak se ale nedokázali vyrovnat s nástupem čínských (i ostatních) dravců a v roce 2016 se definitivně stáhli z mobilního trhu. Jejich doménou se stály podnikové produkty, Internet of Things a bezpečnostní software. Značku samotnou pak později koupili TCL Communications.

BlackBerry ale stále disponují poměrně širokou zásobou cenných patentů a podle aktuální zprávy kanadských médií se před vánocemi hned 90 klíčových patentů zbavili. Překvapivě je prodali konkurentům z Huawei, kteří jsou momentálně u amerických firem a partnerů na černé listině. Prodej těchto patentů potvrdil na včerejší investorské konferenci CFO firmy, pan Steve Rai. Vlastnictví patentů bylo Huawei převedeno 23. prosince a vše proběhlo dle platných pravidel. Podle jeho slov šlo o malý počet pro firmu již nepotřebných patentů.

To si ale kanadští novináři zrovna nemyslí a výslovně zmiňují patenty jako klíčové pro oblast mobilních telefonů. Rozprodávání patentů není pro BlackBerry ničím novým, protože výprodej započal už v roce 2014 a vlastníka jich změnila celá řada. Někteří analytici naopak spekulují, že Huawei získané patenty nesouvisí s mobilními telefony, protože by se jich přece TCL tak jednoduše nezbavovali, protože mají v této kategorii i vlastní zájmy. Každopádně je aktivita Huawei velmi zajímavá.