Už zítra se nám představí nové modely vlajkové řady telefonů od Samsungu a fanoušci už pomalu nemohou dospat. Včera navíc korejská firma oficiálně uvedla i nový čipset Exynos 2100, který bude valnou část nové generace Galaxy S21 pohánět. Určitě i u nás, protože verze se Snapdragony jsou vždy určené jen třeba pro americký a domácí korejský trh. Což určitě mnoho fanoušků moc nepotěší, protože Exynos verze byly vždy za stejnou cenu objektivně horší v podstatě ve všech ohledech. A podle všeho to ani nová generace nezmění.

Zejména v oblasti výkonu grafického čipu Exynosy trpí komplexem méněcennosti a fanoušci žehrají na slabší herní zážitky. Letošní situace bude asi bohužel podobná, protože Samsung ze záhadných důvodů zvolil grafiku Mali-G78 pouze se 14 jádry. Současný přímý konkurent Kirin 9000 totiž stejné grafické jádro provozuje na 24 jádrech. To nepotěší. Ale i tak se dnes fandové Samsungu dočkali drobného světla na konci tunelu, protože byla konečně oficiálně potvrzena jedna dávná spekulace. Příští čipy Exynos totiž opravdu dostanou grafická jádra od AMD.

O tomto kroku se spekulovalo už velmi dlouho a tak je dobře, že máme konečně jasno. Pro Samsung to může být mílový krok vpřed, protože AMD momentálně se svými grafikami opravdu dominuje v oblasti herních konzolí a v podstatě i na PC. A čekání na Exynos s grafikou AMD Radeon navíc ani nemusí být ani příliš dlouhé a možná se dočkáme už během letošního roku. Největší optimisté dokonce zmiňují i možnost použití AMD GPU u Galaxy Fold 3, ale to je myslím předčasné. Každopádně snad už brzy nebudou muset majitelé špičkových Samsungů u nás závidět kolegům se Snadpragony za stejné peníze.