Velká událost pro fanoušky Samsungu s představením řady S21 sice vypukne až pozítří 14. ledna, ale malou ochutnávku jsme dostali už dnes. Korejská firma totiž oficiálně představila svůj nový špičkový procesor Exynos 2100, který by měl pohánět valnou část právě modelů Galaxy S21. Tedy kromě těch šťastnějších se Snapdragony 888… Vlajkový procesor Samsungu totiž vypadá solidně, ale některé jeho parametry extra nadšení rozhodně nevzbuzují. Ale k tomu se dostaneme.

Exynos 2100 je prvním čipsetem Samsungu s integrovaným 5G modemem a dohání konkurenci i použitou moderní 5 nm EUV litografií. Stejně jako Snapdragon 888 využívá octa-core sestavu s jádry v kombinaci 1+3+4. Hlavním je jediné jádro Cortex-X1, které doplní trojice Cortex-A78 a čtveřice Cortex-A55. Samsung se chlubí nárůstem multi-core výkonu o 30 % a single-core o 19 % s minulou generací a to je určitě pozitivní. Méně pozitivní je ale použití grafiky Mali-G78 pouze se 14 jádry, protože takový Kirin 9000 má stejnou GPU hned se 24 jádry. Takže nový Exynos v grafice asi opět excelovat nebude.

Dočkali jsme se ale nové technologie AMIGO (Advanced Multi-IP governor), která by měla ještě efektivněji regulovat spotřebu. Stejně tak Exynos 2100 podporuje díky novému ISP čipu až 200 Mpx rozlišení fotoaparátu, maximálně šest senzorů a současné zpracování snímku hned ze čtyřech z nich. Čipset dále umí LPDDR5 RAM s propustností až 51.2 GB/s, UFS 3.1, kódování 4K UHD videa se 120 fps nebo tři jádra NPU čipu pro AI s výkonem 15 TOPS. Tak budeme velmi zvědavi na první testy a srovnání s konkurencí, protože mám obavy, že fandové značky opět zapláčou v porovnání se Snapdragony 888.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.