Čínský gigant Huawei horečně finišuje přípravy svého systému HarmonyOS, který by měl konečně být plnohodnotnou odpovědí na ztrátu přístupu ke Google verzi Androidu a jejich službám. Firma už testuje HarmonyOS 2.0 na prvních telefonech a reálné vydání už je tak na spadnutí. Vysoce postavení představitelé Huawei navíc zopakovali svoji nabídku čínské konkurenci o poskytnutí nového systému pro všechny zájemce. Protože selektivní americké embargo a ztráta přístupu ke Googlu může teoreticky velmi rychle postihnout v podstatě kohokoliv.

Prezident softwarové divize Huawei, pan Wang Chenglu, se také čerstvě pro reportéry rozhovořil o některých faktech nového systému. Podle jeho slov není HarmonyOS není čistou kopií nebo variací na Android či iOS, ale jde vlastní cestou. Není také plánován pouze pro telefony či tablety, ale měl by obsloužit širokou škálu zařízení napříč spektrem vize „Internet of Things“. Pro rok 2021 mají v Huawei představy aspoň 200 milionů zařízení s HarmonyOS na trhu, s ideálním výhledem kolem 300-400 milionů. Proč nemyslet ve velkém, že…

Zajímavé informace došly i od zasvěcených „leaksterů“ a týkají se chystané špičkové řady Huawei P50. Podle jejich slov tak čínská verze telefonů dostane pouze HarmonyOS, ale globální zákazník si bude stále moci vybrat mezi Androidem a HarmonyOS. Kolem nového systému panuje stále spousta nejasností ohledně případné kompatibility mezi platformami a tak je velmi složité odhadovat, jak vše dopadne. Ale bude zajímavé sledovat pokus o narušení hegemonie Googlu a mnozí jim v podstatě budou i fandit.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.