Hodnocení recenzenta

Ani sportovní sluchátka nemusí se rovnat špatné. Origem HS-3 Pro mají spoustu detailů ve zvuku, který je hutný a šťavnatý a pro dané sportovní účely jako dělaný. Ale nezaleknou se i normálního poslechu v klidu. Konstrukce je celkem fajn, v uších drží jako přibitá. Baterie je spíš průměrná. Zamrzí asi jen Mico-USB konektor.

8
x/10

Vítám všechny naše pravidelné i nepravidelné čtenáře u první recenze roku 2021, která tento rok padla na sportovní sluchátka Origem HS-3 Pro. Sportovní sluchátka nikdy neměla pozici ve světě kvalitního zvuku příliš dobrou. Origem se ale snaží přinést od všech aspektů dobrých sluchátek alespoň něco. Musí být sportovní sluchátka opravdu pouze výplní ticha pro sportovní aktivity? To vám zodpoví dnešní recenze Origem HS-3 Pro!

A posíláme dík do Origemu, že nám sluchátka poslali k recenzi!

Balení – kvalitní základ

Na krabičky výrobků jsou asi jen dva náhledy, kdy jeden náhled vyznává minimalistické balení z recyklovaných materiálů a druhý, který prahne po luxusním „unboxing feelingu“. Origem určitě nesplňuje ani jeden náhled výhradně, ale určitě se řadí do druhé skupiny. Krabička s magnetickým zavíráním je pevná s kvalitním tiskem a vlepenou fotografií sportovce. Po odklopení víka je vnitřek chráněný ještě průhledným plastovým krytem. Samotná sluchátka jsou v pevném molitanu, vyřezaném přesně podle tvaru sluchátek. Pod ním je pevné zavírací oválné pouzdro pro přenášení, které působí bytelně. Pod touto vrstvou je ještě jedna další, ve které se skrývá uživatelská příručka a dobře zpracovaný návod, jak sluchátka spárovat a používat. Potěší výpis zkratek pro jednotlivá tlačítka na ovládání. V černém igelitu je i několik silikonových nástavců pro různou velikost zvukovodu v uších. Nabíjecí kabel je bohužel Micro-USB.

Konstrukce a zpracování – dobrý standard

Origem HS-3 Pro jsou sportovní sluchátka a nezapřou to ani vzhledem, ani použitými materiály. Většina z konstrukce, která je typická pro sportovní sluchátka, tedy s klipsem za ucho a drátem mezi jednotlivými sluchátky, je také jeden výraznější element a tím jsou právě nožičky, nebo klipsy za ucho. Ty, jako jediné, jsou z pružného kovu a dokonce mají pant, takže se dá nožička vyklonit, aby se snáze sundávaly a nandávali. Vše působí tak, že sluchátka nějaký ten pátek rozhodně vydrží. Pant je pevný, neviklá se a kov vypadá dobře opracovaný.

Origem HS-3 Pro v dobré společnosti

Origem HS-3 Pro v dobré společnosti

Tělo sluchátek je z tvrdého plastu, stejně jako ovládání se třemi tlačítky a malinkatou LED, která není skoro vůbec vidět ani ve tmě. Kabel je poměrně krátký a má na sobě malou kulatou sponku, kterou se dá kabel secvaknout k sobě, aby například při běhu neplandal.

Detail ovládání

Detail ovládání

Tvar sluchátek by měl odpovídat anatomii a relativně dobře se jim to daří. Vnitřní „disk“ opravdu utěsní kompletně celé ucho a s pomocí klipsů za uši, by neměla mít sluchátka tendenci při sportování vypadávat. Nicméně v případě mé anatomie tomu tak úplně nebylo, protože mně jsou sluchátka trochu velká a jakékoliv delší používání vyústilo ve výraznou bolest uší. Na druhou stranu bolesti uší ze sluchátek, která nejsou supraaurální, je pro mně obvyklé. A za druhé krček, který se zasouvá se silikonovou čepičkou do zvukovodu, je kratší než by mi bylo pohodlné. Ale to se dá celkem jednoduše vyřešit jiným nástavcem a nakonec mi sluchátka docela seděla do ucha.

Kompletní obsah balení

Kompletní obsah balení

Ovládání, které je na pravé straně kabelu těsně pod samotným sluchátkem, má tři klasická tlačítka, která mají nastavené různé funkce. Jedno dvě nebo tři stlačení a dlouhé podržení. Na ovládání je také konektor pro nabíjení skrze Micro-USB konektor. Zpracování i odezva tlačítek je spíš na té méně kvalitní úrovni oproti zbytku sluchátek, ale při používání mi to nijak nevadilo.

Zvuk a hardware – lepší, než jsme čekali…

O hardwaru se toho ani z balení ani z webu výrobce nedozvíme, nicméně pár střípků, kam vlastně máme Origem HS-3 Pro zařadit. Určitě potěší stupeň krytí IPX 5, tedy proti tryskající vodě. Takže i pro ty z nás, kteří se potí jak Nor na Sicílii v srpnu, je „potuvzdornost“ příjemné plus. Fajn je také rychlé nabíjení sluchátek, které dokáže sluchátka nabít naplno za krásnou půlhodinu a po pouhých deseti minutách na dvě hodiny poslechu.

Origem HS-3 Pro jsou poměrně velká sluchátka

Origem HS-3 Pro jsou poměrně velká sluchátka

Telefon mi po připojení také potvrdil použití kodeku aptX-HD, což by mělo zabezpečovat opravdu slušnou kvalitu bezdrátového přenosu. Ostatní běžné kodeky, jako SBC nebo AAC jsem bohužel neměl na čem vyzkoušet a výrobce o nich mlčí, nicméně předpokládám, že je sluchátka podporují.

Origem HS-3 Pro jsou velmi pravděpodobně „běžné“ konstrukce s jedním dynamickým měničem, opět ovšem bez potvrzení na straně výrobce. Nicméně to nemusí znamenat nic z pohledu kvality reprodukce hudby a byť jsem sám zvyklý na několikaměničová IEM sluchátka, nebyl jsem rozhodně zklamaný.

Použití Bluetooth 5.0 je dnes již zaběhlým standardem. Nicméně připojování ke dvěma zařízením zároveň, ještě není úplně běžné ani u dražších sluchátek a o to víc potěší, že můžete Origem HS-3 Pro připojit ke dvěma zařízením zároveň.

Tak a teď konečně to důležité – zvuk! Co je u sportovních sluchátek důležité? Kromě toho, že drží na/v uších jako přibitá? Zábavný zvuk. Tedy klidně pořádně „V-shaped“, s hutnými spodky a vytaženými výškami. Origem HS-3 Pro mě na první poslech vlastně dost mile překvapila, protože jsem neočekával, že by mě naladění tak úplně bavilo. Od jisté doby mám k podobným sluchátkům trochu skepsi, ale možná se to začíná zlepšovat. Zvuk je určitě do „véčka“, basy jsou silné, hutnější, ale ne blátivé, byť možná nejsou z nejrychlejších. Hudba, která je určená pro sportování, z nich opravdu výborně těží. Na druhou stranu basy nezasahují tolik do středů, kterým je tak dobře rozumět, byť jsou trošku v pozadí. Výšky jsou spíše kulatější, ani špičaté, ani pichlavé, takže i po delší době není poslech unavující, ale zároveň obsahují poměrně hodně detailů, takže není problém poslouchat i „náročnější“ hudbu, než je dance při běhání. Mluvené slovo má trochu mohutnější tělo, zvláště mužský baryton nebo nižší, ale stále je dobře rozumět i jemnějším nuancím.

Na sluchátkách jsem zkoušel všemožné žánry od Thelonious Monk, Pearl Jam, Jamiroquai, Smokey Bastard, Petr Gabriel až po Netsky, Mobb Deep nebo Soulfly a Ill Nino. Žádný žánr jim nedělal větší problém, ale taneční styly a rap jsou na Origem HS-3 Pro prostě nejlepší, šťavnatý a čistý zvuk, který bude bavit hodně široký záběr posluchačů.

Baterie a výdrž – neurazí, nenadchne

Bezdrátová sluchátka to mají u mě někdy těžké, ostatně jako všechny bezdrátové bazmeky, od myši a klávesnice, přes sluchátka a další. Origem slibuje na krabičce až 9 hodin přehrávání, nicméně bez specifikace kodeku. Povedlo se mi je dostat po několika nabíjecích cyklech na nějakých odhadem 7 hodin a kousek. I když ono se to opravdu špatně odhaduje, když je člověk nemůže poslouchat tak dlouho v kuse. Ať už se jedná o pracovní povinnosti mezitím, nebo když zasáhne bolest uší. I když se čísla výrobce neshodují úplně s reálným používáním, pořád musím uznat, že výdrž na jedno nabití není tak špatná a vzhledem pouze k jedné „krabičce“ na kabelu je naopak vlastně dobrá. Je snesitelné, pokud by člověk nabíjel jednou za dvě tři cvičení.
A když by na to přišlo a sluchátka jste měli vybitá chvilku před začátkem sportovní seance, stačí je na deset minut dát nabít a dvě hodiny přehrávání situaci pravděpodobně zachrání. Zamrzí jen Micro-USB. Přeci jen je lepší mít jeden kabel/konektor na všechno.

Do pouzdra se vejde i nabíjecí kabel

Do pouzdra se vejde i nabíjecí kabel

Závěr recenze Origem HS-3 Pro

Sluchátek mi za posledních pár měsíců rukama prošlo tolik, že se v nich začínám pomalu ztrácet. A ne všechna mě zrovna baví nebo mají různé neduhy. S Origem HS-3 Pro jsem byl, celkem s povděkem, spokojený a neprovázely mě žádné problémy a zvukově, byť to není úplně moje parketa (zvláště po přechodu na Grado a KZ), musím uznat, že mě mile překvapila. Zpracování je na úrovni dobrých sportovních sluchátek, baterie je za mě fajn, podpora rychlého nabíjení a aptX-HD kodeku jsou také plusové body. Takže asi jediná výtka, kterou nejsou moje vlastní uši, které mě při delším používání sluchátek bolí, je asi jen Micro-USB konektor.

Takže, je leden, čas hýbání se po prosincovém lenošení a pro někoho také celoročním Home Office, takže ideální čas na koupi sportovního vybavení, kterým sluchátka pomalu, ale jistě, začínají být. Pokud byste po Origem HS-3 Pro zatoužili, koukněte se přímo na web Origem , kde můžete recenzovaná sluchátka zakoupit. A ještě jednou díky Origem, za poskytnutí sluchátek na recenzi!