ASUS ROG Phone vydaný na podzim 2018 byl jedním z prvních herních telefonů na trhu a pro firmu znamenal další střípek do mozaiky svého herního portfolia. Šlo o velmi povedený kousek, který se dočkal i poměrně velmi příznivého přijetí mobilní veřejnosti. Telefon debutoval se systémem Android 8.1 Oreo a zhruba po roce se dočkal i aktualizace na Android 9.0 Pie. Jeho majitelé tak v poslední době pomalu začali vyhlížet další generaci systému. Bohužel se však ukázalo, že marně.

Na komunitních fórech ASUS ZenTalk totiž jeden z moderátorů potvrdil, že se neplánuje pro první ROG Phone žádná aktualizace na Android 10. Telefon tak zůstane na současné verzi systému a nedostane tak žádnou moderní novou krev. To je vzhledem k tomu, že jde o zařízení se stále velmi dobrým Snapdragonem 845 velkým zklamáním, zejména vzhledem k pouhé jedné generační aktualizaci od vydání. Výrobci většinou plánují minimálně dva podobné updaty a třeba takový výrazně levnější Pocophone F1 se stejným procesorem se dočkal Android 10 už asi před rokem…

ASUS tak bohužel opět potvrzuje svoji slabinu, protože softwarová stránka věci u jejich telefonů prostě skoro vždy pokulhává. Navíc na rozdíl od mnoha jiných (Xiaomi či Redmi abychom nechodili daleko) nemá ani širokou základnu fanouškovských vývojářů. Může tak zapomenout na případné custom ROM z jejich dílny a postarší Android 9 Pie tak bude opravdu finální. Škoda a další malá výstraha pro případné zájemce i o jejich novější modely. Protože typické chování značek se obvykle stále opakuje.