Představení jinak skvělého Xiaomi Mi 11 se neobešlo bez jedné pořádné kontroverze, protože v balení čerstvě chybí nabíječka telefonu. Tento krok se rozhodně nesetkal s pochopením většiny komunity, zejména ve světle ještě velmi nedávných vtípků na podobný tah Applu u modelů řady iPhone 12. Argumentace ekologickými důvody a zmenšováním papírových balení je prostě opět naprosto nesmyslná a pokrytecká, protože si uživatel stejně nabíječku (ideálně s moderním nově podporovaným nabíjením) stejně koupí bokem.

Firma sice dočasně nabídla čínským zákazníkům možnost extra přibalení 55W GaN nabíječky k jejich objednávce bez dalšího doplatku, ale kdo ví, jak to bude u těch globálních. A první prodejní čísla jen jasně dokumentují nesmyslnost vynechání nabíječky z balení. Ze zhruba 350.000 prodaných kusů v první vlně jen pouhých 20.000  zákazníků zvolilo „Eco“ variantu, ve které není nabíječka. To je hezkých 6 % a nadšení fanoušků Xiaomi tak opravdu zásadně pokulhává. Po uplynutí (zatím nespecifikovaného) promo období se pak navíc balení s extra nabíječkou bude prodávat o $15 dráž. Tolik tedy k ekologii.

Samotný šéf Xiaomi, Lei Jun, se navíc během nedávného živého přenosu ohradil proti obvinění, že firma pouze kopíruje kroky Applu. Podle jeho slov o něčem podobném hovořil už před pěti lety. To je sice pravda a článek s jeho slovy není až tak těžké najít, ale k jeho uvedení do reality rozhodně přispělo právě rozhodnutí Apple. Vysvětlení tak kulhá na obě nohy a každý jen střízlivě uvažující jedinec jej nemůže brát vážně. Pesimista tak jen čeká, co za další jablečný nesmysl přijde třeba už v tomto roce.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.