Loňský rok byl v rámci mobilních technologií určitě zajímavý i tím, že přinesl poměrně dost procesorů s podporou 5G sítí, které jsou určeny pro telefony střední třídy. Své zářezy na pažbě tak má nejen společnost MediaTek, ale také Qualcomm a UNISOC. Všichni tito výrobci loni nabídli 5G čipsety pro levnější telefony. Tento trend bude pokračovat i v roce letošním. A celé to nyní odstartoval Qualcomm, který představil Snapdragon 480 s podporou 5G.

Je jistě dobře, že Qualcomm čipset Snapdragon 480 představil. Procesor je vůbec tím prvním v řadě SD400, který podporuje 5G a zároveň znamená velký přínos pro ty nejlevnější telefony a tablety. Řada 400 je totiž hojně využívána právě u zařízení, jejichž cena se pohybuje zhruba kolem 150 dolarů. Je tedy zřejmé, že letos by měly získat podporu 5G i ty nejlevnější přístroje. Navíc výrobce tvrdí, že Snapdragon 480 bude vybaven těmi nejpokročilejšími funkcemi z celé řady SD400.

Ale abychom jen neteoretizovali, pojďme se podívat na parametry nového procesoru. Je postaven na 8nm výrobní technologii. Ve srovnání s SD460 by měl být ale efektivnější. Výrobce tvrdí, že CPU Kryo 460 a GPU Adreno 619 nabídne výrazné zlepšení, a to až o 100% oproti předchůdci. Čipset má osm jader s maximálním taktem 2,0 GHz. Podporu 5G zajišťuje modem Snapdragon X51. Integrována je i podpora Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS, Glonass, Beidou, Galileo, NavIC a SBAS. V rámci fotoaparátů je zde podpora pro jeden senzor s až 64 MPix. IPS Spectra 345 umožní použití až tří senzorů včetně těch širokoúhlých a teleobjektivů. Procesor také podporuje displeje s rozlišením FullHD+ a obnovovací frekvencí 120 Hz. V neposlední řadě zde najdeme i podporu nabíjení Quick Charge 4+. Očekává se, že první telefony s tímto procesorem by se mohly objevit v prvním kvartálu letošního roku. Mohlo by jít o telefony Nokia, OnePlus a Oppo.