Situace Huawei ohledně amerického embarga je dostatečně známá a není nutné tak vše opakovat. Jednou z hlavních ztrát celé kauzy je zamezení přístupu ke službám Google, což firmě výrazně zdevastovalo prodeje na globálních trzích. Přece jen západní zákazník je na předinstalované aplikace Googlu prostě zvyklý a změnit je to ochotná jen minorita. Huawei jako alternativu představil svůj obchod AppGallery ale konečně se dostává do fáze finalizace své náhrady operačního systému, HarmonyOS 2.0.

Testy tohoto systému už probíhají konečně i na samotných mobilních telefonech značky a několika dalších developerů a partnerů. Jeden z vysokých manažerů Huawei, Richard Yu, také potvrdil, že firma je připravena poskytnout tento systém i dalším výrobcům, pokud by se snad také dostali do křížku s Googlem, potažmo spíše americkou administrativou. Protože Google samotný by velmi rád své služby čínské firmě poskytoval dál a z embarga není nadšený. Možný vznik potenciální konkurence schopné nahradit Google Services minimálně na čínském trhu a v jihozápadní Asii se jim logicky nelíbí.

HarmonyOS 2.0 ale nebude používán jen u nových zařízení Huawei, protože společnost už potvrdila, že plánuje nabídnout aktualizaci i všem již existujícím zařízením. U telefonů posledního roku to asi bude dobrá volba, ale u starších telefonů stále s plnou podporou Google Services si to asi leckdo rozmyslí. Tedy opět hlavně na západních trzích, protože v Číně je jejich využití stejně v podstatě irelevantní. Uvidíme jak plnohodnotnou náhradou se může systém stát i na globálním trhu, i když osobně v to moc nevěřím.