Fluktuace cen hardwarových součástek není ničím novým a pamětníci pamatují třeba skokový razantní nárůst cen pevných disků po záplavách v Thajsku v roce 2011, nebo pamětí po požáru v čínské továrně Hynixu v roce 2013. Trh je tak na výkyvy zvyklý a jen tak něco nás nepřekvapí. Bohužel v roce 2021 se asi budeme muset smířit s nárůstem cen veškerých polovodičů a důvodem ani nemusí být žádná přírodní katastrofa. Je jím zkrátka a jednoduše převis poptávky nad nabídkou, zejména u těch nejmodernějších výrobních procesů.

Továrny taiwanských TSMC, korejského Samsungu a spousty dalších velkých hráčů jedou v podstatě na 100 procent a objednávky se zadávají velmi dopředu. Doposud měli giganti s masivními objednávkami množstevní slevy, ale této praktiky se třeba TSMC podle zprávy listu TheElec také vzdávají. Ceny polovodičů tak v poslední době zaznamenaly masivní zhruba 20 % nárůst a výhled minimálně pro první čtvrtletí roku 2021 rozhodně není příliš optimistický. Slovy klasika, lépe již bylo, teď už bude jenom hůř.

A protože high-end polovodiče jsou momentálně nedostatkovým zbožím, tak vše samozřejmě zaplatí zákazník. Protože byste snad nečekali, že velké firmy sáhnou ke zkrouhnutí nafouknutých cen. Kromě telefonů samotných se asi dočkáme i pořádného zdražení DRAM pamětí o dalších minimálně 5 % za první čtvrtletí. Tedy navrch k tomu zhruba 30 % cenovému skoku mezi listopadem a prosincem minulého roku. Stejně tak půjdou nahoru součástky na výrobu LCD displejů a spousta dalšího. Radost až na kost.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.