Asi není potřeba připomínat, že loni společně s telefony řady Huawei Mate 40 byly představeny i dva vlajkové procesory. Prvním z nich byl Kirin 9000 a tím druhým Kirin 9000E. Oba čipsety jsou shodně založeny na 5nm výrobní technologii a rozdíly mezi nimi jsou jen minimální. Liší se od sebe pouze počtem jader u grafiky a NPU. Díky tomu, že má Huawei těchto procesorů omezený počet, jsou použity pouze u řady Mate 40, ale očekávalo se, že by si je výrobce mohl šetřit i pro řadu Huawei P50. Ovšem mohlo by to být i jinak, protože se začíná proslýchat, že v přípravách je nový vlajkový čipset, a to Kirin 9010.

O tom, že bychom se letos mohli dočkat procesoru Kirin 9010 informuje na svém twitterovém účtu známý tipař, který si říká @RODENT950. Dodává, že tento vlajkový čipset bude postaven na 3nm výrobní technologii. Podle dalších odhadů by měl být pravděpodobně představen ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Pokud jsou tyto odhady správné, mohla by jím být osazena řada Huawei Mate 50.

Jak to ale nakonec dopadne ukáže až čas. Všichni víme, že společnost Huawei je zasažena americkými sankcemi a má potíže s výrobou svých vlastních vlajkových procesorů Kirin. V souvislosti s vydáním řady Mate 40 a procesoru Kirin 9000 si valná většina tipařů a odborné veřejnosti myslela, že je to poslední prémiová řada s posledním vlajkovým procesorem Kirin. Respektive se počítalo s tím, že jím bude osazena i řada P50, což je zřejmé. 3nm Kirin 9010 není dosud oficiálně potvrzen, ale pokud by se Huawei skutečně povedlo realizovat jeho výrobu, byla by to velká výzva pro společnosti Qualcomm a Samsung. Dost možná bychom se i od těchto výrobců mohli letos dočkat procesorů postavených na 3nm technologii. Společnost Apple by měla ve spolupráci s TSMC uvést 3nm čipset až v roce 2022.