Nedávno po dlouhých letech padla další zásadní spolupráce, protože Apple dal vale procesorům Intelu ve spojitosti se svými notebooky. Po 15 letech pořádný zásah do trhu, ale jejich vlastní procesor Apple M1 se opravdu vydařil a minimálně papírově vypadá impozantně. A škatulatům možná ještě výhledově nebude konec, protože o něčem podobném přemýšlejí i v Redmondu. Zpráva agentury Bloomberg totiž zmiňuje, že by Microsoft měl vyvíjet vlastní procesory založené na architektuře ARM. To by znamenalo další ztrátu pro Intel.

Nové procesory od Microsoftu by totiž nebyly určeny jen pro data centra, ale pro velmi oblíbené a slušně prodávané konvertibly řady Surface. Ty byly v minulosti vždy vybaveny procesory Intelu, ale Microsoft zahájil diverzifikaci už letos. Spolupracovat totiž začal s AMD a Qualcommem na upravených procesorech pro řady Surface Laptop 3 a Surface Pro X. Výsledkem tak jsou třeba Ryzen 5 či 7 s extra grafickými jádry nebo čipy SQ1 založené na Qualcomm Snapdragonech 8cx. I to je ale americkému gigantovi asi málo a tak začal investovat do vlastních produktů se vším všudy.

Uvidíme jak se jim povede, protože přece jen ne všechny hardwarové pokusy Microsoftu se v minulosti setkaly s úspěchem. Každopádně by nové procesory založené na architektuře ARM měly mít vylepšenou kompatibilitu s Windows 10. Ani to ale možná ještě není z novinek vše, protože jsou v závětří ještě chystané ARM procesory Graviton2 od Amazonu. Dominanci Intelu a AMD na notebookovém poli to asi prozatím nenaruší, ale může se jednat o výrazné varování. Zejména Intel totiž v poslední době stagnuje a trochu usnul na vavřínech.