Včera společnosti Google a Qualcomm slavnostně oznámily, že uvažují o výrazném zlepšení stávajícího cyklu aktualizací telefonů se systémem Android. To je jistě dobrá zpráva, kterých v poslední době mnoho není. Co by to mohlo v příštím roce znamenat? Na první pohled to, že by telefony s operačním systémem Android mohly být pravidelně aktualizovány po dobu čtyř let místo stávajících tří let.

Když se to napíše takto, zní to zajímavě, ovšem i dobré zprávy mají to své ALE… A také tato zpráva ho má. Podle informací na stránkách AndroidPolice k až tak zásadním změnám nedojde. Společnosti Google a Qualcomm se sice o jistém navýšení pravidelných aktualizací domluvily. Ale nejde o pravidlo pro všechny telefony s Androidem a ani pro všechny výrobce. Jde taky trochu o marketingový tah. A hlavně jakousi volitelnou možnost pro výrobce, kteří používají procesory společnosti Qualcomm.

Je potřeba si uvědomit dva hlavní body tohoto oznámení. Zaprvé jde o to, že Qualcomm bude do budoucna podporovat tři hlavní aktualizace systému Android pro celé své portfolio procesorů, počínaje čipsetem Snapdragon 888. Nu a za druhé, což je také velmi podstatné, výrobci telefonů budou sice moci nabídnout aktualizace po dobu čtyř let, ale jde jen o pravidelné bezpečnostní záplaty pro Android.

Sliby v běžné praxi

To tedy v praxi znamená, že telefony s procesory společnosti Qualcomm, běžící na systému Android budou dostávat o rok déle bezpečnostní záplaty, ale ne nezbytně hlavní aktualizace celého systému. Na prodloužení doby pro bezpečnostní aktualizace by se tak mohli momentálně spolehnout jen majitelé telefonů Pixel a Samsung. Tyto telefony nyní dostávají po dobu 36 měsíců bezpečnostní opravy a tři hlavní aktualizace Androidu. Tato doba by tak mohla být od příštího roku prodloužena na 48 měsíců bezpečnostních záplat, ale stále jen tři hlavní aktualizace systému. Zásadní novinkou je to, že se Google a společnost Qualcomm dohodly, že bude povinností výrobců pravidelně aktualizovat u svých telefonů systém Android po dobu tří let, ať už jde o levné stroje nebo vlajkové lodi. Ale stále se bavíme o telefonech, které budou vydány až v příštím roce a mají procesor z dílen Qualcomm.