Tak jsme se konečně na českém trhu dočkali i oficiální dostupnosti modelu Nokia 8.3 5G. Ale důvodů je slavení opravdu mnoho není, protože tenhle kousek dostal do vínku vzhledem k výbavě zcela absurdní cenovku. Nedávno se také stal oficiálním telefonem pro chystanou Bondovku „No time to die“. Při pohledu na cenu telefonu bychom ale raději doporučili jeho propagaci v novém filmu Zdeňka Trošky „Time to die“. Odtržení některých velkých značek od reality není žádnou novinkou, ale tohle je prostě trochu moc i pro otrlého jedince.

Nokia 8.3 5G má poměrně pohnutou historii, protože telefon byl oficiálně představen už letos v březnu. Tedy s dodatkem, že reálně bude k dostání až během letních měsíců. Z toho se nakonec vyklubalo září a k nám teď míří v prosinci. To je v podstatě vše co potřebuje zákazník vědět, protože vybavení, které papírově bylo poměrně slušné v březnu už prostě momentálně neoslní. A už ve svém původním článku jsem se vyjádřil, že plány na cenu kolem 600 euro jsou extrémně optimistické. Inu, šéfové Nokie nás asi nečtou.

Vybavení telefonu je totiž střední třída se vším všudy a nezaslouží si už dnes skoro ani přídomek „vyšší“. Displej je 6.81-palcový s technologií PureDisplay, HDR a FullHD+ rozlišením, ale stále jde pouze o 60 Hz IPS panel. Stejně tak procesor Snapdragon 765G spolu s 8 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti už je standardem. Baterie s kapacitou 4500 mAh potěší, ale 18W nabíjení už je pomalu dřevní. Hlavním tahákem by měly být fotoaparáty a 64 Mpx + 12 Mpx ultra-wide + 2 Mpx + 2 Mpx s optikou ZEISS či 24 Mpx selfie zní dobře, ale recenze jsou veskrze průměrné. Ano telefon umí natáčet 21:9 videa nebo filmových 24 fps a má 360° OZO audio, ale celkově opět střední třída. Ale s 5G sítěmi…

To vše pak vynikne při pohledu na cenu, protože se u nás se bude Nokia 8.3 5G prodávat exkluzivně přes síť Datartu za 14.990 Kč. Ano, to není překlep. Vzhledem k tomu, že velmi podobně vybavené kusy jako Xiaomi Mi 10 Lite či OnePlus Nord jsou k mání výrazně levněj (Mi 10 Lite dokonce kolem 8 tisíc), tak jde o sci-fi cenu. A to mají prosím AMOLED displeje a spoustu dalších výhod. Nokia 8.3 5G se prostě dá doporučit jen zcela skalním fanouškům značky, kteří mají logo firmy vytetováno na hýždích. Jinak se prostě doporučit moc nedá.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.