S chytrými produkty se to na současném trhu jen hemží. Až se skoro vybaví slova klasika : „všechno je lepší, když to má Bluetooth“. Ne vždy jsou ale přidané „chytré“ funkce přímo k dobru věci a velmi často působí jen jako marketingová vějička. To se dá obecně vztáhnout i na momentálně velmi rušnou kategorii produktů a to konkrétně chytré reproduktory. Ty jsou prostě u velkých značek v kurzu a tak skoro každá velká představovačka nám přinese nějaký ten nový kousek. Ať už se jedná o Xiaomi, Huawei nebo spoustu dalších.

Navzdory velké oblibě u výrobců tomu podle všeho zdaleka neodpovídají prodejní čísla. Podle aktuálně dostupných dat spadl prodej chytrých reproduktorů v porovnání s loňskem o plných 20 %. A to už nejsou zrovna zanedbáníhodná čísla. Na vině je především celková stagnace celé této kategorie, protože ono toho v podstatě opravdu není moc co vymýšlet. Zvukový kvalita navíc není obvykle nijak vysoká, protože se hledí především na cenovou dostupnost. Důraz je kladen zejména na super moderní high-tech funkce, ale přímo samotný zvuk není až tak důležitý.

Navíc je často velmi omezená hlavní funkce chytrých reproduktorů a to propojení s celým ekosystémem chytré domácnosti. Hlasové ovládání domácích spotřebičů je sice futuristické, ale plně využitelné je stále pouze u malé části produktů na trhu. Nemluvě o nutnosti specifických nákupů spotřebičů pro daný ekosystém. Většina nadšenců tak má chytré reproduktory na ohromování náhodných návštěv, ale reálné využití je poměrně na štíru. Vzhledem k propadajícím se prodejům tak pravděpodobně láska výrobců nepotrvá dlouho a přesune se někam jinam.