Ohebné telefony nám na mobilním trhu už trochu zdomácněly, i když se stále jedná o extrémně drahou kratochvíli jen pro velmi zámožné. Samsung v tomhle ohledu patřil určitě k nejpilnějším a příští rok tomu rozhodně nebude jinak. Korejský gigant totiž plánuje poslat na trh hned několik nových ohebných telefonů, ať už vlajkový Galaxy Z Fold 3 nebo nástupce „véčkového“ Galaxy Z Flip. Dostat by se ale mělo i na výrazně levnější Galaxy Z Fold Lite, který by snad teoreticky mohl ohebné telefony přiblížit normálním zákazníkům.

A o Galaxy Z Fold Lite už se dokonce dostaly na světlo nějaké konkrétní detaily. Telefon by měl být hned prvním ohebným modelem Samsungu v příštím roce a dorazí možná už v první čtvrtletí. Pravděpodobně na společné akci spolu s Galaxy S21. Podle dostupných informací byl Z Fold Lite měl mít minimálně 7-palcovou úhlopříčku displeje v rozloženém stavu, ale bude ji krýt jen CPI (clear polyamid) ochranná vrstva. Ta je méně odolná než UTG (ultra-thin glass) používaná u vlajkových modelů. Vnější displej by pakl měl být poměrně velký se 4-palci úhlopříčky.

 

Zásadní otázkou ale samozřejmě zůstává cena. Při současných cenách vlajkových ohebných modelů kolem dvou tisíců dolarů je nutný pořádný cenový škrt. Ale zatím není jasné, zda i při okrájení parametrů a šetření na materiálech je možné cenu dostat na úroveň přijatelnou pro současného zákazníka. Osobně vidím hranici minimálně na 1200 dolarech, ideálně ještě níže zhruba na 1000 dolarech. Pak už díky designové přitažlivosti leckdo přimhouří oko nad (pravděpodobně) ne zrovna špičkovými parametry. Takže má Samsung před sebou těžký úkol.