DxOMark už je nějaký ten pátek etalonem hodnocení kvality fotoaparátů u mobilních telefonů. Jejich vypracované žebříčky otestovaných modelů pak zárukou prestiže, kterou se výrobci v PR materiálech a reklamách rádi chlubí. Poměrně nedávno (konkrétně v říjnu) ale DxOMark podstatně změnil postup hodnocení u svých testů a velká část výsledků se tak stala neakuálními. Naštěstí však tvůrci kromě nových testů občas najdou čas i a aktualizace těch starých. To se teď stalo třeba u iPhone 11 a telefon poskočil v žebříčku velmi výrazně nahoru.

Konkrétní chvála a kritika fotoaparátu telefonu se nezměnila, ale došlo vzhledem ke změnám v systému hodnocení k radikálnímu skoku v počtu celkových bodů. Ze 109 původních bodů je najednou 119, což umožnilo posun na celkové 21. místo v celkovém žebříčku. Překonává tak o bod například OnePlus 8 Pro a jen o fous nedosahuje na výsledek Google Pixel 5. Zrevidovaná změna výsledku je masivní a některým fanouškům se to moc nelíbí, ale bez srovnání s větším množstvím revidovaných výsledků je těžké vše hodnotit.

Podobně poskočil i iPhone 11 Pro Max, i když v jeho případě jde „pouze“ o sedm bodů rozdílu. Nespokojenost fanoušků v souvislosti s jejich favority je v podstatě u všech benchmarků naprostou jistotou a DxOMark samozřejmě není výjimkou. Do budoucna tak můžeme doufat, že nám systém hodnocení chvíli vydrží a nebude tak nutné vše překopávat. Testy DxOMarku jsou podrobné a myslím, že povětšinou i objektivní, takže by byla škoda je zbytečně podezírat z nějakých nekalostí.