Kauza s americkým embargem na Huawei a celá obchodní válka pořádně zamávala mobilním trhem a průmyslem. Hlavní ránou pro čínského giganta se stala ztráta přístupu k moderním výrobním linkám polovodičů taiwanského TSMC, protože v samotné Číně pro ně neexistuje alternativa. Nejblíže je asi šanghajská Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), ale i tam jsou o několik kroků pozadu. I když podle posledních zpráv dělají mohutné pokroky a výhledově tak třeba TSMC či Samsung doženou.

SMIC během roku 2019 zvládli 14nm litografii a jejich první generace FinFET procesu tak mohla být použita k výrobě například čipsetů Kirin 710 pro Huawei. A problémy Huawei evidentně akcelerovaly vývoj, protože letos v září oznámili druhou generaci FinFET procesu N+1, který je na úrovni 7nm, maximálně 8nm výrobního procesu. Do konce roku by měla odstartovat i pokusná výroba. Stále je to pořádný kus v závěsu za TSMC, kde momentálně umí 5nm a už pomalu mlsně okukuji 3nm. Ale s čínskými finančními možnostmi možná bude stahování náskoku kratší než se zdá.

Získat domácí kontrolovanou moderní továrnu na polovodiče se totiž může stát v podstatě strategickým cílem. Jako na zavolanou tak přichází včerejší zpráva z USA o čerstvé zařazení SMIC na obchodní černou listinu. Obvinění jsou tentokrát provázanost s čínskou armádou, což je samozřejmě klidně možné, ale to je pak arbitrárně možné obvinit velkou část světových firem. Embargo by mohlo zpomalit rozlet SMIC opět poměrně razantně, ale nejsem si jist, zda je to v dlouhém horizontu správná strategie. Protože znovu jen posílí čínskou snahu o naprostou samostatnost.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.