Čínští Xiaomi měli navzdory koronavirové pandemii velmi úspěšný rok a mezi špičkou jako jediní velmi výrazně navýšili svůj odbyt a podíl na trhu. Ve třetím čtvrtletí dokonce zvládli překonat i Apple a vyšvihnout se na třetí globální příčku hned za Samsung a Huawei. Ale pro příští rok mají plány ještě mnohem smělejší a někteří analytici dokonce říkají, že v podstatě nereálné. Na druhou stranu jejich vzestup se v posledním roce ještě výrazně zrychlil a do karet jim bude hrát bezpochyby a nezastavitelný brzký propad Huawei.

Podle vyjádření zástupců Xiaomi firma plánuje v roce 2021 poslat na trh až 240 milionů telefonů a definitivně se posunout minimálně na druhé místo a přeskočit Apple. To jsou velmi odvážná čísla, protože Huawei v roce 2019 zvládl ve vrcholné formě 240.6 milionu kusů. Xiaomi si ale evidentně věří, protože zmíněná čísla by měla platit pro předběžné objednávky komponent, takže nejde jen čistě o tahání náhodných numer z klobouku. Údajné firemní interní memo dokonce zmiňuje hranici 300 milionů kusů, ale to už je opravdu velmi sci-fi a dá se s úspěchem pochybovat o reálnosti těchto plánů.

Jen pro uvedení všech čísel do celkového rámce, momentálně zvládli Xiaomi poslat na trh za tři čtvrtě roku nějakých 104.5 milionu kusů telefonů. Za první pololetí vykázali  meziroční nárůst 34.9 %, takže pokud vše udrží, tak s přimhouřením všech očí třeba ty plány nakonec vyjdou. Sýčkové a škarohlídi už ale začínají varovat, aby náhodou Xiaomi brzy v roce 2021 nepotkal osud Huawei, protože úspěch se v některých kruzích prostě neodpouští. Tak snad tomu tak nebude.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.