Jednou z žádaných vymožeností moderních high-end telefonů je určitě vodotěsnost, povětšinou zaručená certifikací IP68. Určitě si pamatujete na reklamy na některé starší Sony modely blahé paměti, které se hemžily focením mobilem při potápění pod vodou a jinými skopičinami. Bohužel se poměrně záhy objevily i kličky výrobců, kteří vám sice prodají „vodotěsný“ telefon, ale a priori neuznávají reklamace s vodním poškozením přístroje. A právě v této souvislosti došla trpělivost italským úřadům, které pokutovaly Apple za zavádějící a nefér marketingovou kampaň na poslední generace iPhonů.

Celá řada marketingových materiálů k modelům řad od iPhone 8 až po iPhone 11 Pro Max se totiž chvástá lehce zavádějící voděodolností. Podle Applu tak telefony vydrží bez problémů pod vodou až do hloubky čtyř metrů a plných 30 minut minut ponoření. Jen se jaksi reklamy zapomněly zmínit, že se jedná o testy v přísně kontrolovaných podmínkách laboratorních testů s extra čistou vodou. Nebožák zákazník se pak často divil, když se během vodních radovánek jablečný produkt obratem mohl stát velmi drahým těžítkem.

A Italům se tyto zavádějící reklamy nelíbily, protože vynášet do nebes vodotěsnost a zároveň neuznávat záruční opravy s vodním poškozením je opravdu značně pofidérní praktika. Úřady tak napařily Applu pokutu 10 milionů euro, což je bohužel pro firmu v podstatě nulové potrestání. Asi na úrovni žertovných „pokut“ našeho kontrolního úřadu pro české operátory. I tak jde už ale o druhý trest pro Apple, protože podobnou částku platili v Itálii v roce 2018 za úmyslné zpomalování systémů starších telefonů.