Už je to více než rok, co čínský Huawei přišel o přístup ke službám Google v důsledku amerického embarga. Tento krok jednoznačně výrazně snížil prodeje jejich telefonů na západních trzích, kde jsou GApps uživateli obvykle pokládány za nezbytně nutné. A jejich náhrada HMS (Huawei Mobile Services) a obchodem AppGallery prostě mnohým nestačí. Při troše šikovnosti ale doposud nebyl výrazný problém vše manuálně obejít a po vlastní ose si do telefonu služby a aplikace od Google nainstalovat sám.

Samozřejmě mnozí očekávali kroky ze strany Googlu, které by něco podobného znemožnily, ale prozatím k ničemu takovému nedošlo. Proto jde o poměrně překvapivé nové zprávy pocházející ze sociální sítě Reddit, které naznačují, že čistka možná konečně započala. Jeden z uživatelů totiž hlásí nemožnost instalace aktuální verze Google Maps na telefony Huawei s hláškou „tato aplikace nepodporuje CPU tohoto telefonu“. To by ukazovalo na restrikce spojené s procesory Kirin používanými výhradně u telefonů Huawei nebo Honor. Takže teoreticky poměrně logickou cestu k blokaci.

Podle jeho slov stejná verze aplikace šla bez problémů nainstalovat na starší telefon od Samsungu, ale odmítla veškeré modelu Huawei včetně P20, P30 a P40. Zatím je těžké odhadovat, do jaké míry tato zpráva přesná, takže je na paniku ještě asi brzy. Ale ruku na srdce, kdo něco podobného dříve nebo později nečeká… Manuální instalace GApps i tak nebyla dokonalým řešením, protože se bez oficiální certifikace uživatel nedočká třeba Google Pay u svého NFC čipu. No tak uvidíme, jak se situace vyvine.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.