Hodnocení recenzenta

Huawei opět potvrdil, že umí vyrobit špičkový telefon, který by konkurenci uměl řádně zatopit. Podmiňovací způsob je ovšem na místně. S klacky pod nohama, které Huawei má a lze je jen obtížně přeskočit, mohou konkurenti klidně spát, alespoň prozatím.

8.5
x/10

I přes stále trvající restrikce vůči společnosti Huawei se tento čínský výrobce nechoulí v koutě a pilně dál pracuje, aby i přes značný hendikep v podobě chybějících služeb od Googlu neztratil přízeň zákazníků. Boj je to samozřejmě extrémně těžký, a co lze tolerovat u telefonu za pět tisíc korun, už nepřekousnete u top modelu za více než šestinásobek ceny. Pokud však máte prasátko dostatečně vypasené a dokážete bez služeb amerického giganta žít, může vás následující recenze Huawei Mate 40 Pro podnítit k pořízení tohoto telefonu.

RECENZE HUAWEI MATE 40 PRO – BALENÍ

Telefon dorazil v černé krabičce, jejíž obsah odpovídá kategorii telefonu. Telefon je uložen v tvrdé vaničce, pod níž se nachází papírová krabička se silikonovým pouzdrem a trnem pro šuplík SIM karty. Po jejím vyjmutí nepřehlédnete rozměrnou bílou nabíječku s výstupním výkonem 66 W, USB kabel a špuntová sluchátka s USB-C konektorem. Jejich zvukový projev je velmi dobrý a minimálně jako nouzové řešení uspokojí i náročné posluchače. Ti nenároční s nimi budou nadmíru spokojeni.

RECENZE HUAWEI MATE 40 PRO – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Design tohoto telefonu jednoznačně navazuje na svého předchůdce Mate 30 Pro, zejména svým výrazně zahnutým displejem po bocích. Tentokrát však již displej nezabral prostor pro tlačítko regulace hlasitosti a aktivační tlačítko, které je červené. Rám telefonu je hliníkový a vysoce lesklý. Slícování jednotlivých dílů je dokonalé, stejně tak vsazení displeje i zad. S nimi mám ale dva drobné problémy. Povrchová úprava na omak připomíná jemný semiš, což znamená, že tu tolik neulpívají otisky prstů, zároveň jsou však záda neskutečně kluzká. Druhý neduh je vystupující modul fotoaparátu, který výrazně vyčnívá nad rovinou zad. To by ještě bylo přijatelné, kdyby horní hrana, o kterou bude ukazovaček ruky při držení narážet, nebyla tak nepříjemně ostrá. Oba nedostatky lze vyřešit nasazením silikonového pouzdra. V něm ale zase telefon ztratí většinu své elegance.

Spodní strana telefonu patří USB-C konektoru, slotu pro dvě nanoSIM karty či jednu SIM kartu a NM paměťovou kartu a hlasitému reproduktoru. Tomu zdatně sekunduje druhý reproduktor na horní straně. Výsledkem je výborný zvuk s výrazným stereo efektem a v případě potřeby i nadstandardní maximální hlasitostí reprodukce. Vedle horního reproduktoru je i čidlo infraportu a sekundární mikrofon.

Čelní straně dominuje displej, jehož boční rámečky jsou prakticky nulové, a ty na horní a spodní straně jsou příjemně minimalistické. Výrobce uvádí úhlopříčku 6,76 palce včetně zahnutých boků. Už tato hodnota vám napoví, že Mate 40 Pro není žádný kolibřík. Na výšku měří 162,9 mm, do šířky zabírá 75,5 mm a tloušťka je 9,1 mm. Hmotnost vystoupala na 212 gramů. Do kapsy úzkých kalhot jej tedy budete strkat jen obtížně. Potěší však zvýšená odolnost proti prachu a vodě dle IP68.

RECENZE HUAWEI MATE 40 PRO – DISPLEJ

Nelze si dnes již představit telefon mířící na vrchol nabídky, který by neměl AMOLED či OLED displej. Huawei Mate 40 Pro spoléhá na druhý jmenovaný s vysokým rozlišením 1 344 × 2 772 px a nastavitelnou obnovovací frekvencí 60 Hz či 90 Hz, nechybí ani podpora zobrazení HDR obsahu. Displeji nelze z pohledu zobrazení absolutně nic vytknout. Barvy jsou příjemně živé, samozřejmě si je můžete dle libosti upravit. Čitelnost je skvělá za všech světelných podmínek. Pod displejem je ukryta optická čtečka otisků prstů, se kterou jsem byl taktéž velmi spokojen. Při srovnání se čtečkou v mém Samsungu Galaxy Note 10 ji ta od Huaweie svojí rychlostí a spolehlivostí strčí do kapsy.

Odemykat telefon však můžete i pomocí rozpoznání obličeje. K tomu využijete přední kameru s ToF snímačem, které mají své místo v oválném průstřelu v levém horním rohu displeje. Upřímně tomuto umístění snímačů příliš nefandím. Výřez v předchůdci Mate 30 Pro mi byl sympatičtější. ToF snímač lze využít i pro bezdotykové ovládání telefonu, kdy má snímač rozpoznat pohyby ruky a lze tak posunovat stránky horizontálně či vertikálně, nebo pořídit snímek obrazovky. Příliš často tento způsob ovládání používat nebudete, k dokonalosti mu přeci jen něco chybí.

Výrazné zahnutí displeje je samozřejmě především efektní, využít jej ale můžete pro ovládání telefonu pomocí gest. Přejetím prstu od hrany do středu lze vyvolat pohyb zpět. Některým aplikacím však může zahnutí činit potíže při ovládání. S tímto výrobce počítá a umožňuje v nastavení pro každou aplikaci zvlášť nastavit, zda se bude vykreslovat i přes zahnutý displej nebo ne. Zároveň je v zahnutých okrajích snížena citlivost, abyste prsty při držení telefonu nevyvolávali falešné dotyky.

V nastavení najdete také volby pro stálé zobrazení na vypnutém displeji, tzn. always on display. Možnosti stylů zobrazení je nepřeberné množství, mohou to být statické informace i animace, můžete si stáhnout zdarma i za drobný poplatek spoustu různých stylů, či si vytvořit vlastní styl z fotek nebo obrázků.

RECENZE HUAWEI MATE 40 PRO – HARDWARE A VÝKON

Hrubý výkon tohoto telefonu je nekompromisní a právem tak Mate 40 Pro patří mezi absolutní výkonnostní špičku. Srdcem telefonu je procesor Kirin 9000, který se může pochlubit pokročilou 5nm výrobní technologií. Osm jader je rozděleno do tří bloků, kdy první je tvořen jedním jádrem Cortex A77 s frekvencí 3,13 GHz, druhý spoléhá na tři totožná jádra, ovšem s nižší frekvencí 2,54 GHz, a třetí pak je složen ze čtyř jader Cortex A55 taktovaných na 2,05 GHz. Grafický čip ARM Mali-G78 spoléhá na rovných 24 jader. Tento základ doplňuje 8 GB RAM LPDDR5 a 256 GB úložiště UFS 3.1.

Jestliže chcete výkon vyjádřit čísly, slouží k tomu např. benchmark Antutu. V některých recenzích se dočtete, že nešlo Antutu do telefonu nainstalovat, v jiných, že výkon přesáhl 670 tisíc bodů a jedná se tak o nejvýkonnější telefon na trhu vůbec. Mně se Antutu ve verzi 8.4.8 nainstalovat povedlo a výsledek testování skončil s hodnotou 561 tisíc bodů. Ať už je ale výsledek jakýkoliv, jedno je jisté, Huawei Mate 40 Pro má výkonu na rozdávání a po hardwarové stránce hned tak nezastará.

Při měření výkonu jsem nevynechal ani Androbench, který měří rychlost úložiště a i zde jsou naměřené hodnoty úctyhodné. Rychlost sekvenčního čtení na úrovni téměř 2 000 MB/s je fantastická a i to se podepisuje na celkově bleskových reakcích telefonu. Při přenosu dat z a do telefonu pomocí USB se však musíte smířit s výrazně nižšími rychlostmi. Na vině je i dodávaný kabel s podporou rozhraní USB 2.0. Po jeho výměně za USB 3.0 kompatibilní kabel se rychlost sekvenčního přenosu dat dostala na velmi pěkných 300 MB/s.

RECENZE HUAWEI MATE 40 PRO – SYSTÉM

Hardware tohoto telefonu je tedy špičkový a je veliká škoda, že jej nemůžete na plno využít z důvodu softwarových omezení. Top model by si samozřejmě zasloužil nejnovější verzi Androidu, ta se ale bohužel nekoná. Spokojit se musíte s verzí 10 s firemní nadstavbou EMUI ve verzi 11. Přehlednost systému je velmi dobrá, změn oproti čistému Androidu není až tak mnoho a vesměs vedou k lepšímu uživatelskému zážitku. Obchod AppGallery se taktéž rozšiřuje o nové aplikace, a pokud v něm aplikace přímo není, nabízí alespoň odkaz na stránky vydavatele, kde se aplikace stáhnout dá. Takto lze do telefonu dostat např. oblíbený Whatsapp. Nově je v systému i aplikace Petal Search, která velmi rychle vyhledá aplikace, které lze stáhnout např. ze stránek APKMirror. Samozřejmě stále existuje i možnost instalovat aplikace z různých neoficiálních zdrojů, to je ovšem bez záruky. Předinstalované jsou nově i mapy, za kterými stojí společnost TomTom.

Čím vás systém vyloženě nepotěší, je předinstalovaný balast v podobě zástupců mnoha různých aplikací, které jsou rozeseté do samostatných složek jako jsou Hry, Zábava, Společnost apod. Naštěstí lze vše vymazat a nainstalovat si aplikace dle vlastních potřeb. Nepotěší ani otravná reklama při každém spuštění aplikace AppGalery. Naopak mezi užitečné aplikace patří Diktafon či AR Measure, která umí s využitím kamery poměrně přesně změřit vzdálenosti, plochu i objem.

V recenzi ohýbacího Mate Xs, jsem si posteskl, že desktopový režim při bezdrátové projekci byl nepoužitelný z důvodu několikasekundových prodlev mezi akcí v telefonu a vykreslením na připojené obrazovce. Zde si na toto stěžovat nemohu, jelikož připojení k externímu monitoru se mi ani přes opakované pokusy nepovedlo zprovoznit.

RECENZE HUAWEI MATE 40 PRO – KONEKTIVITA A GPS

Výčet bezdrátových a lokalizačních technologií, které může Mate 40 Pro nabídnout, je téměř dokonalý. Samozřejmostí je VoLTE, ale také podpora 5G sítí, nechybí Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 ani NFC. Jenže to je opět z důvodu restrikcí výrazně omezené. Bezkontaktní platby jsou vám zapovězeny vyjma plateb stravenkového systému Sodexo. Již zmíněný infraport je v systému doplněn příslušnou aplikací pro snadné naučení příkazů vašich domácích zařízení.

Lokalizační technologie vás nenechají na holičkách nikde na světě, přítomna je duální GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS i indický NavIC. Rychlost fixu a přesnost GPS je naprosto příkladná. Geocaching bude s tímto telefonem učiněná radost.

RECENZE HUAWEI MATE 40 PRO – BATERIE A VÝDRŽ

Kapacita baterie s hodnotou 4 400 mAh na první pohled nevypadá nikterak oslnivě, a to zejména s přihlédnutím k velikosti displeje a vysokému výkonu. Jenže moderní procesor vyráběný aktuálně tím nejlepším výrobním procesem dělá své. Telefon bez problémů vydrží jeden a půl dne a pokud se jen lehce uskromníte, dva dny nejsou nedosažitelný cíl.

Další skvělou zprávou je rychlost nabíjení. Dodávaná 66 W nabíječka dokáže úplně vybitou baterii plně připravit k používání za cca 40 minut. Pokud ji ale nebudete ždímat do nuly, bude nabita za půl hodiny. Samozřejmě toto extrémně rychlé nabíjení z dlouhodobého pohledu baterii příliš svědčit nebude. Vhodnější tedy bude nabíjet bezdrátovou Qi nabíječkou, s níž sice bude nabíjení výrazně pomalejší, ale také šetrnější. Jenže ani u bezdrátového nabíjení se Huawei nechce spokojit s podprůměrnými hodnotami a nabízí podporu pro taktéž extra rychlé 50 W nabíjení. SuperCharge nabíječku si však musíte dokoupit zvlášť.

RECENZE HUAWEI MATE 40 PRO – KAMERY

Hlavní kamera spoléhá na čtveřici fotoaparátů, na jejichž optice se opět podílela společnost Leica. Hlavní 50 Mpx senzor je Sony IMX700 o velikosti 1/1,28 palce, velikosti pixelů 1,22 µm a světelností f/1.9. Širokoúhlý 20 Mpx senzor je opět od Sony, konkrétně IMX718 se světelností f/1.8. Teleobjektiv nabízí 12 Mpx rozlišení a světelnost f/3.4. Nechybí  ToF 3D senzor s 2 Mpx. Přední kamera nabídne 13 Mpx rozlišení, světelnost f/2.4 a širokoúhlou optiku. Samozřejmostí je optická i elektronická stabilizace, PDAF i laserové ostření a za zhoršených světelných podmínek pomůže duální blesk.

Po hardwarové stránce se tedy jedná o špičkovou výbavu a výsledky při focení tomu také odpovídají. Hlavní snímač se může pochlubit velmi dobrým dynamickým rozsahem, množstvím detailů a příjemným barevným podáním. Téměř totožně lze hodnotit širokoúhlý senzor. Detailů už sice není tolik, ale pořád se jedná o nadprůměrně dobrý širokáč. Skvělou práci pak odvádí teleobjektiv, z jehož výsledků budete nadšeni. Základní pětinásobný zoom je doplněn desetinásobným hybridním přiblížením a i takto pořízené snímky jsou dobře použitelné. Při focení si můžete přepnout režim na plné rozlišení hlavního snímače, čímž bez problémů nahradíte makro objektiv.

Ani horší světelné podmínky nesrazí kameru do kolen. I bez aktivovaného nočního režimu je ve snímcích minimum šumu, ale zároveň nescházejí detaily. Širokoúhlému snímači již do výsledku zasahuje software, který snímky výrazněji vyhlazuje, což znamená, že šum ve fotkách nenajdete, ovšem detaily také ne. Lepších výsledků u obou snímačů zajistí aktivace nočního režimu, kterému ale pořízení fotky může trvat až 10 sekund a musíte se snažit telefon držet s minimem pohybu. Na teleobjektiv při nočním focení ale zapomeňte, zde software odstraňuje šum velmi radikálně a fotkám tak chybí detaily úplně. Do galerie tradičně přikládám i výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Přední kamera se opět může pochlubit velmi dobrým dynamickým rozsahem i mírou detailů, které do fotek dokáže uložit. Pokud si potrpíte na kvalitu selfíček, tento telefon je pro vás tím pravým nástrojem.

Natáčení videa je dle očekávání taktéž silnou stránkou tohoto telefonu. Výrobce si kvalitou svého širokoúhlého snímače natolik věří, že při přepnutí na video je přímo aktivován širokoúhlý snímač. Pokud jím však videa natáčet nechcete, přepněte si před spuštěním nahrávání na standardní přiblížení. Během natáčení to jde pochopitelně také, jenže při přechodu mezi jednotlivými snímači dojde k výraznému škubnutí natáčeného videa, čehož si můžete všimnout v ukázkovém videu. Záznam lze pořizovat až ve 4K rozlišení při 60 sn./s s aktivní optickou stabilizací, která odvádí skvělou práci. Kvalita videí v ničem za kvalitou fotek nepokulhává a budete s nimi maximálně spokojeni. Jedinou výtku bych ale měl k absenci možnosti natáčení v HDR10. Špičkový telefon by toto už zvládat měl.

Aplikace kamery je slušně použitelná, ovšem modernizace by jí určitě prospěla. Některé funkce jsou zbytečně skryté pod menu Další a chybí např. možnost snímání čárových a QR kódů. Na druhou stranu aplikace potěší propracovaným režimem Pro.

RECENZE HUAWEI MATE 40 PRO – ZÁVĚR

Je nade vší  pochybnost, že Huawei Mate 40 Pro je špičkový telefon, kterému sráží vaz tolikrát omílaná absence Googlu. Nebýt tohoto nedostatku, právem by tato novinka aspirovala na mobil roku 2020. Na druhou stranu je vidět, že Huawei se snaží seč může, aby chybějící aplikace a služby nahradil. Po hardwarové stránce jde o absolutní vrchol pro tento rok. Software sice není nejnovější, ale nadstavba EMUI se to snaží dohnat. Pokud od telefonu vyžadujete především hrubý výpočetní výkon, výborné kamery, dobrou výdrž či extra rychlé nabíjení, a zároveň skousnete nemožnost telefonem platit či nevzhledný průstřel v displeji, pak rozbijte prasátko a pořiďte si jej. Bude to ale muset být pořádná zabíjačka, aktuální cena 33 999 Kč je totiž hodně sebevědomá.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Huawei, v jejímž e-shopu je samozřejmě telefon k dostání v recenzovaném provedení Mystic Silver i lesklém černém nazvaném Black.