Dvojice nových levných telefonů OnePlus se teprve pomalu vydává na trh, ale odezva od fanoušků je zatím spíše negativní. To je u věrné komunity OnePlus poměrně raritou a vypovídá to o kontroverzích spojených jak s N10 5G, tak i nejlevnějším N100. Pro fanouška zvyklého na vlajkové modely a špičkové specifikace jde prostě o přílišný kompromis, který navíc není podpořen ani nijak výhodnou cenou. Základní OnePlus Nord je lepší ve všech kategoriích o parník a je jen o 50 euro dražší než N10 5G.

Jedinou zásadní výhodou levných OnePlus oproti srovnatelné konkurenci je určitě výborný systém OxygenOS. Ten je podle mnohých (včetně mé maličkosti) nejlepší verzí Androidových nadstaveb vůbec. Ani tak skvělý systém ale samozřejmě nesedne každému a v ten moment nastupují alternativní možnosti Custom ROM. Telefony od OnePlus jsou k modderské komunitě odjakživa přívětivé a ani novinkové kusy nejsou výjimkou. Firma totiž okamžitě uvolnila zdrojové kódy kernelu k oběma telefonům, takže se moddeři mohou v podstatě okamžitě pustit do práce.

 

A v jejich případě jde možná o mnohem důležitější fakt, než by se na první pohled mohlo zdát. OnePlus totiž před pár dny nepříjemně překvapili potvrzením pouze jediné zásadní aktualizace pro tyto telefony v budoucnosti. Stropem tak bude Android 11 a to v dnešní době není nic na chlubení. Možnost instalace upravených Custom ROM založených na novější verzi systému tak může být pro tyto kousky velmi pozitivní. Stále si však myslím, že existují mnohem lepší volby pro ten správný telefon v nižší cenové kategorii.