V posledních dnech nabraly novinky spojené s vývojem situace kolem obchodní války USA s Huawei značně turbulentní vývoj. Jen před pár dny informovala agentura Reuters, že Huawei už v tichosti přistoupil k razantnímu kroku a prodal dceřiný Honor čínskému konsorciu vedenému korporací Digital China. Cena transakce se údajně pohybuje kolem 15 miliard dolarů , takže opravdu nejde o žádné drobné. Samotný Huawei se k věci vyjádřil až dnes ústy tiskového mluvčího a podle něj jde stále jen o „fázi spekulací“. Takže na oficiální potvrzení si budeme muset ještě pár dnů počkat.

Dalším potenciálně zásadním zvratem byla novinka o udělení licence pro obchody s Huawei americkému Qualcommu, což by znamenalo vyřešení jednoho zásadního problému. Huawei totiž po zářijovém zpřísnění sankcí ztratil přístup k moderním 5nm výrobním linkám taiwanského TSMC, které jsou zásadní pro produkci vlastních čipsetů Kirin poslední generace. Možnost přejít na čipsety Snapdragon od Qualcommu se tak zdála na první pohled jako elegantní záchrana. Situace ale bohužel pravděpodobně není tak růžová jak se původně zdálo.

Podle zprávy známé investiční banky KeyBanc je totiž licence poskytnutá americkou vládou Qualcommu s jedním zásadním háčkem. Podobně jako předchozí výjimka pro TSMC by se licence podle posledních informací měla týkat jen 4G čipů. Což výrazně omezuje možnosti a v podstatě vylučuje produkci moderních high-end telefonů. Bohužel by se tak opět potvrzovala křížová výprava proti čemukoli s nálepkou 5G z produkce Huawei a snaha o její efektivní likvidaci. Zatím jde také o neoficiální zprávu a budeme muset na veškerá potvrzení. Ale optimismus fanoušků asi není na místě.