Letos se nám nabídka telefonů značky OnePlus znatelně rozrostla, protože firma nejen po dlouhých letech zamířila do střední třídy, ale také vůbec poprvé v historii nabídla i modely třídy nejnižší. A ty se jim upřímně řečeno podle mého dvakrát nepovedly, protože jako OnePlus Nord N10 5G, tak i super levné N100 jsou prostě cenově nastaveny moc vysoko a mají příliš mnoho kompromisů. Jedinou jasnou výhodou tak zůstává famózní firemní softwarová nadstavba OxygenOS. Ale ani s tou to pro tyto novinky nevypadá moc růžově.

Dnes se totiž na serveru Android Central objevily materiály, které potvrzují, že čínská firma nepočítá s příliš dlouhou softwarovou podporou těchto modelů. Podle nich OnePlus plánují v podstatě jen jednu jedinou zásadní aktualizaci a to na Android 11. Telefony mají po vybalení systém založený na Androidu 10 a původně se tak klasicky předpokládalo, že minimálně Android 12 či dokonce 13 mohou být realistickým cílem do budoucna. Jde tak o masivní krok zpět a další rána těmto levným kouskům značky.

Navíc se údajně u OnePlus Nord N10 a N100 dočkáme jen dvou let bezpečnostních systémových záplat. Což je také o rok méně, než je standardní slib většiny výrobců telefonů na trhu. Jen Motorola také aktuálně slibuje jen jedinou zásadní softwarovou aktualizaci a dva roky záplat. Pro OnePlus je to velmi riskantní krok, protože reputace firmy je založená právě na skvělému a rychlému přístupu k aktualizacím a výhodám OxygenOS celkově. High-end kousků se to sice nedotkne, ale levné novinky jsou tak v podstatě odsouzeny k smrti ještě dříve, než se reálně dostaly mezi zákazníky.