Společnost Samsung zhruba před týdnem potvrdila dnešní oficiální představení svého zbrusu nového procesoru Exynos 1080. Představovačka je v této chvíli ještě v běhu, ale to podstatné, co je třeba o novém čipsetu vědět je už venku. Respektive jsou potvrzeny parametry, o kterých se ještě nedávno jen spekulovalo.

Mezi hromadou marketingových prohlášení se pokusíme najít to podstatné. Je jasné, že Exynos 1080 je vlajkovým procesorem. Je postaven na 5nm výrobní technologii EUV FinFET a využívá novou architekturu CPU. Mezi osmi jádry najdeme jedno Cortex-A78 s taktem 2,8 GHz, dále tři jádra Cortex-A76 s taktem 2,6 GHz a čtyři jádra Cortex-A55 s taktem 2,0 GHz. Jádra jsou tedy rozdělena do tří clusterů. Samsung tvrdí, že výkon jednoho jádra byl navýšen o 50% a výkon více jader je dvojnásobně navýšen.

Zajímavý je i výkon grafiky díky GPU Mali-G78 MP10. Podle standardu Manhattan v3 se tak celkový výkon GPU zvýšil až třikrát. S tím je úzce spjata i technologie Amigo, která řeší úsporu energie a její optimalizaci zejména při hraní her. Energetická účinnost by se tak měla zvýšit až o 10%. Pro lepší foto výstupy zde najdeme inteligentní technologii ISP pro podporu jednoho foto snímače s rozlišením až 200 MPix. Procesor podporuje i použití až šesti snímačů, nahrávání videa v 4K/60 snímků za sekundu, možnost úpravy videa v HDR10+ a AI zpracování obrazu. Dále zde najdeme podporu Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, RAM LPDDR5 a úložiště UFS 3.1. Teoretická přenosová rychlost 5G by měla být až 5,1 Gb/s a 3,67 Gb/s. Podrobné informace o procesoru Exynos 1080 můžete najít zde.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.