Jablečná revoluce započala ! Apple se totiž po dlouhých letech odklání u svých notebooků a počítačů od x86 architektury a přechází na ARM vlastní výroby. Připomínám, že po 15 letech, kdy šlo o přechod z PowerPC právě na x86. To je možné díky nově představenému čipu Apple M1, který byl s velkou pompou a vzletnými prohlášeními včera představen. Jde o první počítačový čip vyráběný 5nm litografií a je z velké části založen na mobilním Apple A14. Samozřejmě s velkými úpravami.

Apple M1 je kompletní SoC (System on chip) s osmi-jádrovým procesorem, grafikou, operační pamětí a také neurálním systémem s 16 jádry. Celkový počet tranzistorů je závratných 16 miliard. Na papíře vše vypadá impozantně, například grafické jádro se 2.6 Tflops by bylo teoreticky výkonnější než samostatná mobilní nVidia GTX 1050 Ti. To vše se spotřebou celého SoC pod 10W. Apple rozhodně nešetří bombastickými slovy, protože skromně označil nový MacBook Air s M1 čipem za rychlejší než 98 % současných notebooků na trhu. A samotný M1 je pak nejrychlejším mobilním CPU na trhu vůbec. Ok.

Celá prezentace se tentokrát obešla bez přímých benchmarků a porovnání, což už automaticky znamená lehkou ostražitost. Slova o 2.8x rychlejším CPU a 5x rychlejším GPU v porovnání se „současnými notebookovými čipy“ mohou znamenat porovnání v podstatě s čímkoli. Také pamatujete na srovnání A14 s A12, aby čísla vypadala lépe ? Celkově se prezentované revoluci chce věřit jen velmi stěží, protože Apple totiž v podstatě tvrdí, že nabízí dvakrát tolik výkonu s několikanásobně nižší spotřebou. Jsem velmi zvědav na chlazení, protože právě A14 má obrovské problémy se snižováním taktů při vyšších teplotách.

 

Klepou se už Intel a AMD strachy ?

s Apple M1 půjde určitě o skvělý křemíkový zázrak s parádním výkonem a hlavně spotřebou, ale věřit marketingovým vyjádřením prozatím rozhodně nedoporučuji. Intel a AMD tak nemusí hledat nejbližší most ze kterého skočí. Počkejme na první nezávislé benchmarky se vším všudy, protože razantně nižší spotřeba spolu s razantně vyšším výkonem jsou i v technologických skocích velmi vzácné.