Mobilní svět momentálně s velkou pozorností sleduje tahanice ohledně amerických voleb, protože v případě definitivního vítězství Joe Bidena by možná svitla naděje na uvolnění restrikcí proti čínskému Huawei. Nová administrativa by teoreticky mohla mít lehce jinou politiku, ale na to se reálně příliš sázet nedá. A Huawei už ostatně hodně pokročil v soběstačnosti a v podstatě by jim stačilo jen znovu získat přístup k moderním výrobním linkám výrobců čipů, jako je taiwanské TSMC. Původní starosti ohledně služeb Google jsou v porovnání s tím prkotina, navíc čínský gigant pokročil v přípravách vlastního Harmony OS.

Tento systém se už konečně pomalu blíží i na mobilní zařízení a zástupci společnosti už dokonce zveřejnili konkrétní časový plán. Podle slov prezidenta softwarového vývoje Huawei, pana Wang Chenglu, by se open-source platforma Harmony OS měla v beta verzi představit vývojářům už 18. prosince. První zkušební telefony s tímto systémem pak budou testovány někdy v průběhu ledna/února a veřejná beta verze by se mohla dostat mezi uživatele už někdy v dubnu 2021. To jsou veskrze blízké termíny (na poměry softwarového vývoje), takže vše už snad finišuje.

Huawei s Harmony OS plánuje přinést na trh kompletní ekosystém, který by mohl vyzvat na některých trzích na souboj přímo Google a Apple. Zejména na asijském trhu bude mít velké ambice, protože tam ostatně boduje i teď s chybějícími službami Google. Ale jak již bylo zmíněno, tak mnohem zásadnější je získat zpět možnosti produkce moderních čipů, protože bez nich nebudou Kiriny a potažmo high-end telefony jejich značky. Čímž by vlastní mobilní systém lehce ztratil na důležitosti. No, čekají nás zajímavé časy.