Trh s čipsety k mobilním telefonům z velké části ovládají giganti jako Qualcomm a Mediatek, kteří je dodávají v podstatě komukoli. Důležitou úlohu ale hrají i čipsety vlastní produkce Huawei a Samsungu, protože ti se o ně dělí jen velmi neradi. Zejména v případě Kirinů od Huawei je situace opravdu výlučná a dostalo se dosud pouze na dceřiný Honor. Samsung byl o fous štědřejší a v minulosti některé své Exynosy poskytl třeba Meizu. Ale vždy šlo jen o velmi výjimečné případy. To by se podle všeho ale mělo v blízké budoucnosti změnit.

Minulý rok byl totiž představen upravený čipset Exynos 980, který byl ve většině případů využit hlavně v telefonech čínského Vivo. A započatá spolupráce bude pokračovat i letos, protože už 12. listopadu přijde na trh oficiálně Exynos 1080, který by měl dokonce v telefonu od Vivo přímo debutovat. To je v případě Samsungu velká věc a podle všeho se tak otvírá i pro ostatní výrobce. Podle některých analytiků totiž není zcela vyloučeno ani eventuální poskytnutí chystaného špičkového Exynos 2100 vybraným čínským značkám. Tiše se hovoří opět o Vivo, Oppo a překvapivě i o Xiaomi. To by byl opravdu masivní krok.

Zmiňovaný Exynos 1080 totiž je přece jen procesorem „pouze“ vyšší střední třídy a nemá ambice konkurovat high-end sourozenci. I když zveřejněné výsledky benchmarků naznačují, že se rozhodně nebude jednat o žádného chudého příbuzného. Skóre v Antutu atakovalo skoro 700.000 bodů, takže překonalo i současné vlajkové modely Snapdragon 865 a 865 Plus. Nová jádra Cortex-A78 poprvé použitá u tohoto čipsetu asi mají co nabídnout. Zvědavi budeme ale na grafický výkon, kde měly Exynosy odjakživa poměrně velké rezervy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.