Novinkový procesor Exynos 1080 je to, o čem se v souvislosti se společností Samsung zhruba poslední měsíc mluví. Čipset byl sice už jaksi neformálně představen a prošel s velmi dobrými výsledky i testy Antutu, ale na jeho skutečné oficiální představení se vším všudy stále čekáme. Víme, že by mělo jít o špičkový procesor, víme i to, že bude nástupcem loňského modelu Exynos 980. Ovšem jeho přesné parametry jsou stále v utajení.

Nyní se na čínském Weibo můžeme dozvědět, že k představení čipsetu Exynos 1080 dojde 12. listopadu/novembra. Do představovačky tedy zbývá jen deset dní, ve kterých bychom se alespoň od tipařů mohli něco málo navíc dozvědět. Nyní si ale budeme muset vystačit s tím, co se objevilo při testech Antutu. Jaké jsou tedy parametry, které vyšly najevo při syntetických testech?

Procesor Exynos 1080 je postaven na 5nm výrobní technologii a má čtyři jádra ARM Cortex-A78 a čtyři jádra Cortex-A55. Tato kombinace by měla jeho výkon zvýšit až o 20% ve srovnání s výkonem jader Cortex-A77. Jako GPU je zde Mali-G78, což ve srovnání s Mali-G77 znamená až 25% nárůst výkonu. Samozřejmě nebude chybět ani vestavěný 5G modem. Podle celkových výsledků testů Antutu se zdá, že Exynos 1080 překonal výkonem procesory Snapdragon 865 a Snapdragon 865+. Procesor byl testován v neznámém zařízení s označením „Orion“, u kterého byla zaznamenáno 8 GB RAM LPDDR5 a 512 GB interního úložiště UFS 3.1. Dále také obnovovací frekvence displeje 120 Hz a to, že telefon běžel na systému Android 11. V souvislosti s tím se proslýchá, že čipset by svůj debut mohl odehrát v telefonu řady Vivo X60.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.