Hvězdami příštího roku budou procesory postavené na 5nm výrobní technologii. A to by bylo, aby každý z etablovaných výrobců čipsetů aspoň jeden takový neměl ve svém portfoliu. Společnost MediaTek také naskočila na vlnu 5nm čipů a připravuje rovnou dva takové. Ostatně první informace, že na nich pracuje se objevily už před měsícem s tím, že vývoj běží přesně podle plánu.

Po poměrně zajímavé řadě procesorů Dimensity, kterými MediaTek poměrně slušně konkuruje v segmentu čipsetů s podporou 5G, můžeme čekat, že ani vyvíjené 5 nm procesory by nemusely dělat společnosti ostudu. Tomu věří i známý čínský tipař Digital Chat Station, který o nich na čínském Weibo sdílí první informace. Tvrdí, že chystané procesory zatím mají označení MT6893 a MT6891. Měly by být postaveny na 5nm výrobní technologii, ale tipař nevylučuje ani 6nm technologii.

Jejich vysoký výkon by měla zaručit jádra ARM Cortex-A78. Přestože dosud není znám jejich obchodní název, je docela dobře možné, že budou zařazeny do úspěšné řady Dimensity. V této řadě je zatím tím nejvýkonnějším procesorem model Dimensity 1000+, který má jádra Cortex-A77 a je založen na 7nm výrobní technologii. Nové čipsety by tak měly nabídnout výrazné zvýšení výkonu a vyšší energetickou účinnost. Samozřejmě se také čeká, že budou podporovat 5G sítě, a to díky integrovanému 5G modemu. Kdy budou nové procesory MediaTek představeny není jasné, protože podle tipaře jejich vývoj a výroba postupují rychleji, než tomu bylo u loňských procesorů. Debutovat by tedy mohly poměrně dřív. Proto také očekáváme, že informace o nich výrobce brzy zveřejní.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.