Víkendové zprávy nám nezačaly zrovna skvěle pro naše jablečné kamarády a něco takového si škodolibě prostě nemůžeme nechat ujít. Kontroverzní fakt, že nová generace iPhone 12 má napříč všemi modely menší kapacitu baterie než jejich předchůdci, už jsme před zhruba dvěma týdny řešili. Většina recenzí se to sice pokouší omlouvat lepší úsporností procesoru a optimalizacemi systému, ale to evidentně platí jen v některých kategoriích. Kolegové ze serveru Phonearena totiž provedli podrobný test výdrže baterie a při hraní 3D her jde o nefalšovaně epický výbuch.

Z nových iPhonů byly testovány modely iPhone 12 a 12 Pro, přičemž vzhledem k tomu, že disponují shodnou 2815 mAh kapacitou baterie byly i výsledky v podstatě identické. Testeři se zaměřili na tři kategorie testů, standardní surfování internetovým browserem, přehrávání Youtube videí a konečně i herní 3D test. K tomu byly použity zejména herní tituly Call of Duty Mobile a Minecraft. Autor také výslovně zmínil, že test provedl několikrát, protože na první pokus nechtěl věřit vlastním očím… A měl k tomu velmi dobrý důvod.

This slideshow requires JavaScript.

V testu internetového surfování si totiž nové iPhony vedly velmi dobře a překonaly i minulou generaci (zejména iPhone 11 Pro se opravdu nepředvedl). Stejně tak přehrávání Youtube videí nenasvědčovalo nějakému průšvihu, ano čísla byla výrazně nižší než minulá generace, ale ne o mnoho. To se ale změnilo v herním testu, kde jsou nové kusy horší 2x – 2.5x a dosáhly naprosto otřesného výsledku 3 hodin a 1 minuty. Tester také zmínil, že se telefony začaly extrémně zahřívat a baterie odešly opravdu super rychle.

Co na to konkurence ?

Protože v originálním článku jsou v obrázcích zahrnuty jen modely Applu, Samsungu a Google Pixel 5, tak jsem si dovolil přidat pro porovnání i oblíbené kusy jako je Xiaomi Mi 10 Pro, Redmi Note 9 nebo OnePlus 8 Pro. Jejich databáze je ale širší, takže si sami můžete v článku navolit celou řadu dalších modelů k porovnání. A srovnání je pro jablečné produkty extrémně nelichotivé, jak v Youtube testu, tak v onom nešťastném herním. Takových 10:33 hodiny výdrže OnePlus 8 Pro si Apple rozhodně za rámeček nedá, to je troj a půl násobek…