Asi není potřeba nějak dlouze vysvětlovat, že EMUI je nadstavbou společnosti Huawei. A asi také nebude nutno popisovat v jaké situaci se momentálně Huawei, díky americkým sankcím, nachází. Může sice provozovat své telefony se systémem Android, ale bez aplikací a služeb Google. To vedlo k tomu, že společnost připravila svůj vlastní systém Harmony OS. Huawei sice vydal další verzi nadstavby EMUI 11, ale ta je stále postavena na Androidu 10, nikoli na jeho jedenácté iteraci.

Na konto nadstavby EMUI 11 a jejího využití v telefonech vyšel na čínské síti rozhovor. Na dotazy odpovídal šéf vývoje software společnosti Huawei, pan Wang Chenglu. V rozhovoru se například vyskytla i otázka, kdy a jak plánuje Huawei nahradit nadstavbu EMUI operačním systémem Harmony OS, případně HongMeng OS na čínském trhu. Chenglu odpověděl, že v podstatě už nyní má EMUI 11 některé společné rysy, funkce a rámec jako HongMeng OS.

Z jeho slov by se tedy dalo vyvodit, že v souvislosti s podsední iterací nadstavby už začíná probíhat postupný a pozvolný přechod na vlastní operační systém. Podle předchozích informací plánuje Huawei postupně v příštím roce převádět své telefony na Harmony OS a ve druhé polovině roku začít vydávat přístroje, které na tomto systému už plně poběží. To by zřejmě mohlo znamenat, že nadstavba EMUI se tak stane nepotřebnou. Svůj smysl by tedy ztratil i vývoj EMUI ve verzi 12. Navíc v tuto chvíli je už připravena verze Harmony OS 2.0 pro zařízení jako jsou televize a nebo hodinky.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.