Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy zuří v mnoha oblastech, ale jedním z hlavních obětí je určitě čínský gigant Huawei. Zářijové zpřísnění embarga uvrhlo firmu do velkých problémů a největší pesimisté se dokonce obávali o osud celé mobilní divize. Firma totiž ztratila přístup k moderním výrobním linkám polovodičů a nebude tak schopna produkovat své super moderní čipy Kirin. Stejně tak i v dalších oblastech se očekával velký dopad sankcí, protože v podstatě každý kdo chce obchodovat s Huawei musí požádat o licenci americké ministerstvo obchodu.

A podle všeho se situace kolem licencí už pohnula směrem k lepšímu, alespoň o tom hovoří velmi dobře informovaný list Financial Times. Už před časem dostal zelenou k obchodům s Huawei například Intel a teď podle novinářů došlo i na povolení dodávek OLED panelů od Samsungu. Sice to vypadá, že licence (zatím) platí na samotné panely bez IC čipů, ale i tak jde o pokrok. Stejně tak údajně mají licenci už i japonští Sony a čínské OmniVision (se sídlem v Kalifornii), takže dodávky fotografických CMOS senzorů by také neměly být v ohrožení. Dalších zhruba 300 žádostí je stále nevyřízených, včetně gigantů jako Qualcomm nebo Mediatek.

Asi nejzajímavější zprávou dne jsou ale informace ohledně dodávek polovodičů. Nejmenovaný vysoký představitel asijského výrobce totiž pro Financial Times uvedl, že licence pro firmy mají šanci na schválení, pokud se prokáže, že jde o technologie nepodporující 5G. To by pro Huawei mohlo znamenat poměrně masivní průlom v celém embargu, i když samozřejmě stále s velkými limitacemi. Pokud by se ale prokázala pravdivost těchto spekulací, tak půjde opět o další důkaz, že celá kauza Huawei má více společného se snahou o zastavení 5G pokroku Huawei než o údajná citovaný a nikdy neprokázaná bezpečnostní rizika.