O tom, že se čínský gigant Huawei nachází v opravdu hlubokých problémech, asi nepochybuje v mobilním světě nikdo. První fázi obchodní války a nemožnost využívat služby Google ještě obdivuhodně ustáli, ale zářijovou ztrátu přístupu k moderním linkám výrobců čipů už zaplatí krvavě. Nemluvě o tom, že může být ještě hůře v případě uplatnění stejných drakonických opatření vůči korejským a japonským dodavatelským firmám. V ohrožení je tak v podstatě celá mobilní divize firmy a největší pesimisté se dokonce obávají jejího kompletního uzavření.

Huawei se postupně vypracoval na absolutní špičku v mobilních telefonech a jejich modely už léta ovládly třeba hodnocení mobilní fotografie. Zbrusu nová řada Mate 40 je toho jen důkazem. Stejně tak jejich procesory Kirin vyšlapaly cestu NPU jednotkám pro umělou inteligenci a jde o jedny z nejpokročilejších čipů na světě. A v kategorii 5G sítí je Huawei kapitolou sám pro sebe, protože drží některé naprosto esenciální patenty.  Proto je celá situace pro zákazníky a v podstatě každého technologického nadšence velmi nešťastná, protože jen málokdo pochybuje, že hlavní roli hraje především politika.

Během předvčerejší představovačky ale jeden z ředitelů Huawei, pan Yu Chengdong, pronesl na toto téma poměrně odhodlaná slova. Prohlásil, že navzdory velmi složité situaci firma plánuje pokračovat v technologických inovacích a revolučních produktech v mnoha oblastech. Sice nezmínil žádné konkrétní kroky, ale je vidět, že se Huawei rozhodně nevzdávají. Jedním z hojně zmiňovaných kroků je možnost prodeje dceřiné značky Honor, kde se spekuluje o zájemcích v podobě obřího přeprodejce Digital China Group a dokonce i konkurence TCL nebo Xiaomi.